1mesic - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Více než měsíc za sebou


Příslušníci 8. strážní roty, jejíž základ tvoří prostějovský 102. průzkumný prapor, již měsíc působí na základně Bagram. Úkolem vojáků tak jako jejich předchůdců je především ochrana vnějšího perimetru základny. Ta je velmi důležitým strategickým objektem spojeneckých jednotek působících v Afghánistánu.
Jednotka plní úkoly patrolování a hlídkování v přiděleném prostoru odpovědnosti v okolí základny Bagram. Jedná s klíčovými představiteli obcí, aby zjistila aktuální bezpečnostní situaci v jednotlivých regionech a také nálady místního obyvatelstva. Současně vybírá možné budoucí projekty civilně-vojenské spolupráce CIMIC, jako například budování studen, opravy zavlažovacích zařízení a vybavení škol, aby se tak zlepšily životní podmínky obyvatel.
Vojáci pokračují ve spolupráci s Afghánskými bezpečnostními složkami (ANDSF) v rámci provádění operací a při společném výcviku. Ten je důležitým krokem k prohloubení spolupráce i důvěry mezi oběma partnery.

Za poměrně krátkou dobu od převzetí operačního úkolu příslušníci jednotky provedli bez mála osmdesát patrol v přiděleném prostoru odpovědnosti. Dále uskutečnili s ANDSF dvě prohledávací operace, při kterých nalezli a zadrželi více jak 200 kg podomácku vyrobené výbušniny.
Dne 30. dubna si vojáci připomněli na společném nástupu a uctili minutou ticha smutné deváté výročí od úmrtí příslušníka 102. průzkumného praporu nadporučíka in memoriam Radima Vaculíka, který zahynul v afghánské provincii Logar. 8. strážní rota má před sebou dalších pět měsíců nasazení a plnění úkolů na základně Bagram.

Autor: npor. Radim Pyszko, Bagram

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky