2PzR - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Výcvik 2. průzkumné roty ve Speciální tělesné přípravě Přesuny na ledu a sněhu


  Na začátku února proběhl týdenní výcvik ve Speciální tělesné přípravě v Orlických horách.  Výcvik byl zaměřen na přesuny, přežití a poskytnutí první pomoci v zimních klimatických podmínkách. Výcvik probíhal velmi intenzivně.  
Každý večer probíhalo teoretické zaměstnání a následující den se teorie prakticky procvičila.  Součásti výcviku byl i výcvik ve sjezdovém lyžování. Vojáci byli rozděleni do dvou skupin podle lyžařských dovedností a každé skupině se věnoval zkušený instruktor. Poté následovalo zaměstnání poskytnutí první pomoci a transport raněného.
  Z důvodu nízké sněhové pokrývky původně plánovaný přesun na lyžích typu Backcountry neproběhl, ale instruktoři naplánovali 20 km pěší  trasu  přes vrchol Velká Deštná (1115 m.n.m.) k bývalé linii hraničního opevnění.  Poslední výcvikový den byl věnován lavinové problematice.  Jednotka se rozdělila na dvě skupiny, z nichž jedna na nepoužívané sjezdovce procvičovala manipulaci se sondami a vyhledávání osob po pádu laviny, zatímco ta druhá sestrojovala improvizovaná nosítka z hůlek, lana a batohů.  I přes náročnost výcviku, nedošlo k žádnému zranění.  

Foto: 2. průzkumná rota
Autor: kapitán Bc. Václav Pokluda


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky