Baf_konec - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Vojáci 8. strážní roty končí přípravu do zahraniční operace


  Příprava 8. strážní roty BAF (Bagram Air Field), která je složena z příslušníků 53. pluku průzkumu a elektronického boje, se blíží ke konci. Již od září loňského roku se vojáci intenzivně připravují na své nasazení v zahraniční operaci v afghánské provincii Parwan. V týdnu od 27. února do 3. března absolvovali ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina komplexní polní výcvik. Zaměřili se především na opakování a zdokonalení operačních postupů v různých taktických situacích. Štáb 8. strážní roty, její čety i skupina značkování a rozhodčí jednotlivých incidentů přitom vycházejí z praktických zkušeností z nasazení v zahraničních operacích.

  Od pondělí 6. března prochází jednotka certifikací pod vedením vybraných příslušníků Velitelství výcviku – Vojenská akademie. Nejen z tohoto důvodu, ale také kvůli riziku, které s sebou nese každé operační nasazení, nebere nikdo z příslušníků 8. strážní roty BAF tento výcvik na lehkou váhu. Jednotlivé scénáře jsou přizpůsobeny reálným situacím, s nimiž se mohou vojáci v průběhu svého nasazení v zahraniční operaci setkat. Jednání s představiteli obcí, spolupráce s Afghánskou národní policií, Afghánskou národní armádou, prohledávání nebezpečných míst, ale také reakce na nečekané incidenty - to všechno jsou skutečnosti, na které se musí připravit.

  Do sestavy prostějovských průzkumníků jsou přičleněni také specialisté z řad leteckých návodčích či jednotky civilně-vojenské spolupráce, kteří budou nápomocni jak při kontaktu s koaličními jednotkami, tak při jednání s místními obyvateli. Zanedlouho již budou příslušníci 8. strážní roty BAF plnit operační úkol v místě nasazení a reprezentovat AČR v zahraničí.

Autor: kpt. Radim Pyszko
Zdroj: www.army.cz

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky