charita-2012 - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Charitativní akce stodvojky „FOTBÁLEK 2012“


Fotbalové hřiště v Kostelci na Hané se dne 2. října 2012 stalo hlavním dějištěm čtvrtého ročníku charitativní akce s názvem „FOTBÁLEK“ pořádané příslušníky 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka z Prostějova.

 Do turnaje v malé kopané se zapojilo, v tomto případě šťastných třináct družstev, mezi kterými nechyběly týmy domácích z řad jednotek útvaru. Za hostující na trávník nastoupila v plné síle družstva prostějovského Územního odboru policie ČR, Jednoty Čs. obce legionářské, opavského 532. praporu EB, olomouckého Zpravodajského odboru Velitelství společných sil a prostějovské Vojenské policie. Na slavnostním zahájení charitativní akce ocenil úsilí organizátorů primátor města Prostějova Miroslav Pišťák: „Vážím si těch, kteří v dnešní nelehké době zorganizují charitativní projekt a chtějí pomoci těm, kteří naši pomoc opravdu potřebují.“ Velitel útvaru podplukovník René Sabela dále poděkoval všem hostům, vojákům i rodinným příslušníkům, že podpořili dobročinný účel finančním příspěvkem a účastníkům fotbálku popřál hodně úspěchů. Ačkoliv ve sportovním klání nešlo o vítěze, tak družstva  fotbalistů v utkání doslova neznaly bratra. Celkové první místo obsadil tým 1. průzkumné roty 102. průzkumného praporu.
„Fotbálek“ byl však pouze vyvrcholením finanční sbírky , jejichž příjemcem jsou  děti jak bylo i v minulosti. Například v  loňském roce vojáci věnovali Dětskému domovu v Plumlově sportovní vybavení za bezmála třicet tisíc. Tento rok se průzkumníci ze stodvojky rozhodli věnovat celý výtěžek charitativní akce dětskému oddělení prostějovské nemocnice. Vzhledem k širokému zájmu a podpoře zářila na symbolickém dárkovém šeku skoro baťovská částka 29 000 Kč, na které se podíleli nejen příslušníci útvaru, ale i pan primátor města Prostějova Miroslav Pišťák, Územní odbor policie České Republiky z Prostějova, Jednota Čs. obce legionářské, Vojenská policie z Prostějova, 53. brigáda průzkumu a elektronického boje Heliodora Píky spolu s 532. praporem elektronického boje z Opavy a Odbor zpravodajství Velitelství společných sil z Olomouce.   
Peníze ve zdravotnictví neustále chybí. Díky vám můžeme na dětské oddělení zakoupit speciální dětský kočárek pro naši malou pacientku a také přístroj na měření hladiny kyslíku pro Kristiánka, který je již stálým pacientem našeho oddělení. Ve dne je běžným chlapcem, který chodí do první třídy, běhá a hraje si s ostatními dětmi. V noci však díky vrozené vadě musí být napojen na složitý respirační přístroj, který udržuje jeho základní životní funkce,“ uvedl v závěru charitativní akce primář dětského oddělení MUDr. Josef Tenora při předání dárkového šeku a dodal: „Jménem Kristiánka vám všem děkujeme.“

Autor: por. Mgr. Kateřina Ramil, 102. průzkumný prapor
Foto: rtm. Bc. Karel Klváček, 102. průzkumný prapor

_______________________________________________________________________________________
Tradice pořádání charitativních akcí u 102. průzkumného praporu sahá do roku 2009. Hlavní myšlenkou všech projektů byla podpora dětí. Historicky první charitativní akcí byl „Kutuzovův pochod“ jehož cílem bylo překonat pěším přesunem vzdálenost z Prostějova do Slavkova. Výtěžek finanční sbírky byl věnován Fondu ohrožených dětí Klokánek a Dětskému domovu Plumlov. V roce 2010 se příslušníci stodvojky rozhodli uspořádat akci s názvem „24 hodin na kole“. Družstva vybavená jízdním kolem soutěžila po celých 24 hodin v počtu ujetých  kilometrů. Výtěžek byl rozdělen mezi Dětský domov v Plumlově a dětské oddělení prostějovské nemocnice. V roce 2011 byla charitativní akce „Pochod za dětským úsměvem“ ojedinělá tím, že probíhala na dvou kontinentech. V České republice a v Afghánistánu, kde působili příslušníci 102. pzpr v rámci 8. jednotky PRT. Do projektu byly dále zapojeny i „stonožkové“ školy z celé České republiky. Společným úsilím se chůzí podařilo téměř dvakrát překonat 4544 kilometrů, což byla vzdálenost mezi afghánskou základnou Shank a posádkou Prostějov. Finanční sbírka z ročníku 2011 byla věnována Dětskému domovu v Plumlově. Letošní ročník byl věnován sportu a výtěžek charitativní akce „Fotbálek“ putoval na nákup speciálních zařízení ve prospěch stálého pacienta dětského oddělení prostějovské nemocnice Kristiánka.

> více foto 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky