CLAY-EVA - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

CLAY-EVA vzpomínková akce


  V pátek 21. 4. 2017 se naši příslušníci zúčastnili vzpomínkového aktu u příležitosti 73. výročí paradesantního výsadku, krycího názvu OPERACE CLAY, vyslaného během II. světové války z Anglie na území Protektorátu Čech a Moravy.

  Tříčlenný výsadek proběhl 13. dubna 1944 u obce Hostišová (společně se skupinou CARBON). Skupina, někdy nazývaná CLAY-EVA (EVA byl krycí název radiostanice), se po třídenním pochodu přesunula do 30 kilometrů vzdálené obce Bystřice pod Hostýnem, kde se ukryli a zahájili svoji činnost. Časem byla jejich činnost vyzrazena a v únoru 1945 celá síť zlikvidována. Příslušníkům CLAY-EVA se podařilo prostřílet a pokračovat v činnosti u obce Hrušky a Josefov.

  Jako součást pietního aktu seskočilo našich patnáct průzkumníků včetně velitele 102. průzkumného praporu pplk. Ing. Pavla Hrinika, do prostor, kde byl v roce 1944 proveden tento velmi úspěšný výsadek II. světové války. Celý pietní akt pokračoval položením kytic, za přítomnosti přímých potomků příslušníků OPERACE CLAY. Následoval třicetikilometrový pochod, kterého se účastnilo na 200 lidí: skautů, výsadkových veteránů, vojáků, či dalších příznivců, ať z České republiky, či Slovenska.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky