Jednotka do Mali ovládla Boletice - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Jednotka do Mali ovládla BoleticePondělkem vstoupili vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M do závěrečné fáze přípravy do zahraniční operace. Odborně taktické cvičení (OTC) pod řízením Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) probíhá od 4. do 8. února v celém vojenském prostoru Boletice. Poprvé se výcviku účastní dva francouzští kadeti z Vojenské akademie v Bretani. K nácviku odsunu zraněných nebo záchrany odloučených osob bude využit i vrtulník W-3A Sokol letecké základny Praha-Kbely.
„O co více se klimatické podmínky liší od podnebí v Africe, o to více rozehra přibližuje reálným situacím,“ zahájil úvodním slovem nástup řídící cvičení podplukovník Petr Hlaváček, náčelník centra přípravy do zahraničních operací VeV-VA Vyškov. Střelba, útoky, napadení hotelu teroristy, ošetření a odsun raněných nebo nástrahy v podobě výbušných zařízení – to vše tento týden čeká na více než stovku příslušníků „třináctky“. Všudypřítomná francouzština dodává cvičení s příznačným názvem SAHEL 1/2019 punc reality. Kontingent, který bude ve skutečnosti zasazen jak do prostoru hotelového komplexu v Bamaku, tak prostoru výcvikového zařízení v Koulikoro, musí zde na Boleticích v rámci OTC táhnout za jeden provaz. Cílem je projít certifikací s hodnocením „jednotka je připravena plnit operační úkoly v prostoru nasazení.“
Přípravu do zahraniční operace „z druhé strany“ přijeli dokreslit příslušníci aktivních záloh z Krajského vojenského velitelství z Jihlavy a Hradce Králové. Pod vedením instruktorů VeV-VA tvoří základ skupiny imitace a jednotce 13. ÚU EUTM-M tzv. značkují činnost povstalců, příslušníků místní policie či Malijské národní gardy.
Certifikovaná jednotka na bázi 102. průzkumného praporu a 44. lehkého motorizovaného praporu se ve výcvikovém prostoru Boletice konsoliduje již od minulého týdne. Pokud zvládne všechny náročné úkoly OTC SAHEL 1/2019, přesune se do prostoru nasazení v Mali v horizontu několika týdnů.


Text: kpt. Mgr. Kateřina Ramil

Foto: npor. Mgr. Jaroslav Zoubek


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky