Joint Corral - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Mezinárodní průzkumné cvičení "Joint Corral"

"Jsme rádi, že máme příležitost cvičit s průzkumníky texaské národní gardy." Těmito slovy zahájil první společný nástup vojáků mezinárodního cvičení "Joint Corral" v pondělí 15. srpna 2011 major Petr Molinský, zastupující velitel 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka. "Společný výcvik průzkumných jednotek na mezinárodní úrovni je vždy příležitostí pro výměnu zkušeností," dodal kapitán Derek Ruschhatup, velitel roty 1. motorizovaného průzkumného praporu 124. motorizovaného regimentu, v prostoru srubového tábora Potštát. Cvičení prostějovských průzkumných jednotek a texaské národní gardy probíhá ve výcvikovém prostoru Libavá až do 26. srpna 2011.
Vojáci 102. pzpr a jejich kolegové z amerického Texasu zahájili první týden společného výcviku spojovací přípravou, při které jim prostějovští vojáci předvedli i nejmodernější mobilní spojovací prostředky (VRp a R-7p). Společně si pak prohlédli zbraně, kterými jsou prostějovští průzkumníci vyzbrojeni, mezi něž patří ve světě známé české pistole CZ 75 Phantom či samopal vz. 58, odstřelovací puška SVD Dragunov nebo moderní Falcon. "Ze zbraní české armády jsem střílel poprvé v životě a jsem příjemně překvapen jejich přesností i snadnou ovladatelností", zhodnotil svůj zážitek ze společné střelby na střelnici Daskabát kapitán Ruschhatup. Ve čtvrtek čeká účastníky zasazení a vyzvednutí vojáků průzkumných skupin na a z místa operace pomocí vrtulníků Mi 171 a Mi 24, takzvaná aeromobilní činnost. V následujících dnech pak mají společné česko-americké skupiny rovněž nabitý program, zahrnující bojové drily, taktickou přípravu, patrolování, výběr pozorovacích stanovišť  či  činnost při kontaktu s nepřítelem. O nic nepřijdou ani specialisté jako odstřelovači a zdravotníci. Všechny akce se samozřejmě neobejdou bez velení a podrobného naplánování společným česko-americkým štábem.
Hlavním cílem cvičení "Joint Corral" je zdokonalit průzkumné jednotky obou států v taktických činnostech při vedení průzkumu a výměna bohatých zkušeností z působení příslušníků texaské národní gardy a prostějovských výsadkářů v zahraničních operacích. Vojáci 102. průzkumného praporu jež je součástí 53. brigády průzkumu a elektronického boje tvoří jádro stávajícího 8. provinčního rekonstrukčního týmu v misi ISAF v afghánském Lógaru.
_________________________________________________________________
1. motorizovaný průzkumný prapor 124. motorizovaného regimentu 56. brigády pěchoty má posádku v texaském městě Waco. Jednotka byla založena 15. března 1929 jako součást 56. jízdní brigády a skládala se ze šesti podřízených jednotek rozmístěných po celém Texasu. Největší ostruhy si průzkumný prapor vysloužil v prvních speciálních operacích na bojišti Číny, Barmy a Indie v průběhu 2. světové války. Výjimečnost získal především tím, že až jako jeden z posledních jezdeckých praporů přestal v roce 1944 používat živou "výzbroj" a to koně. Zvířata nahradila lehká obrněná vozidla typu HMMVW a motorové čluny ZODIAC. V novodobé historii působila jednotka v zahraničních operacích v Iráku a v misi Mezinárodních pozorovatelů na Sinajském poloostrově v Egyptě. V současné době se prapor skládá ze štábu, třech průzkumných rot a roty podpory a jsou v něm zastoupeny průzkumníci, odstřelovači, pozorovatelé, zpravodajci, zdravotníci a logistická podpora.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky