Kutuzov - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

ČlánkyKutuzovův pochod

  • Fyzická zdatnost vojenských profesionálů je jedním z předpokladů pro službu v ozbrojených silách České republiky. Snaha vojáků 102. průzkumného  praporu generála Karla Palečka z Prostějova o udržení fyzické kondice a každodenního drilu byla v těchto listopadových dnech motivována také úsilím pomoci druhým.


  • Dne 19. listopadu 2009 se vydalo na trasu dlouho 62 kilometrů více než šedesát vojáků praporu. Přesun byl zahájen v ranních hodinách v posádce Prostějov a první etapa zakončena přesně ve 21.25 hodin v obci Pozořice. Odtud následujícího dne pokračovali dalších 13 kilometrů vojenští profesionálové i s pozvanými kolegy z útvarů Armády České republiky a hosty k Památníku Mohyla míru u Slavkova.


  • Zvyšování fyzické zdatnosti patří mezi každodenní činnosti bojových útvarů. Tentokráte měl 75kilometrový přesun vojáků i jiný podtext. Každý účastník pochodu či příslušník praporu přispíval volitelnou částkou do dobrovolné sbírky pro podporu Dětského domova v obci Plumlov a Fondu ohrožených dětí Klokánek Brno. Téměř každý přispěl, ale ne každý se již vydal na první etapu, která vedla kolem obcí Určice, Myslejovice, Podivice, vojenským újezdem Březina a Pozořice, kde pro účastníky vybudovala rota logistiky zázemí pro odpočinek a načerpání sil do další etapy. Tempo pochodu bylo poněkud rychlé. Snad kolektivní duch a samotná motivace vojáků byla hnacím motorem na trati, jejíž celkové převýšení bylo 851 metrů.


  • V poledne dne 20. listopadu 2009, poté, co vojáci úspěšně prošli pomyslnou cílovou páskou, předal velitel praporu podplukovník Pavel Andráško společně s velitelem společných sil generálmajorem Hynkem Blaškem 19 000 korun zástupcům Dětského domova v obci Plumlov a 12 500 korun Fondu ohrožených dětí Klokánek Brno. "Tento rok je poněkud zvláštní, jde teprve o druhý letošní sponzorský počin a za to vám upřímně děkuji," pronesl po převzetí částky ředitel Dětského domova Radim Kratochvíl.


"Částka přes třicet tisíc předčila mé očekávání a jsem rád, že jsme tímto způsobem mohli podpořit děti z dětských domovů, které si tuto pomoc bez výjimky zaslouží," zhodnotil průběh velitel praporu podplukovník Andráško.

"Činnost nevládních organizací a péče o děti je nedílnou součástí naší společnosti. Nesmírně si vážím lidí, kteří dokáží takovou akci zorganizovat a jejich počin považuji za neoddiskutovatelný," dodal na závěr velitel společných sil generálmajor Hynek Blaško.

  • Dějinné souvislosti:


   * "Kutuzovův pochod" příslušníků 102. průzkumného praporu neměl pouze charitativní podtext, ale také dějinný. Podtrhl symboliku nedávných pietních vzpomínek konaných při příležitosti Dne veteránů.
   * Ani cíl závěrečné etapy před památníkem Mohyla míru nebyl zvolen náhodně. Památník postavený na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova jako naplnění myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", je vzpomínkou na padlé - memento válek.
   * I v názvu samotné charitativní akce jsou patrny historické souvislosti. Kutuzov, ruský generál, jemuž nikdo nemůže upřít jeho osobní odvahu, zkušenost bojovníka a znalost vojenského řemesla, provedl v roce 1805 se svým vojskem pěší ústupný manévr o délce 425 kilometrů od Braunau k Olomouci. Poté se přesunul k bojišti u Slavkova k obci Tvarožná, aby se zde 2. prosince téhož roku střetl v "Bitvě tří císařů" s Napoleonem.

 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky