Mali01 - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Cvičení SAHEL: Příslušníci 102. průzkumného praporu prošli certifikací do Mali


5. úkolové uskupení mise EUTM je připraveno na misi v africkém Mali. Poslední zkoušku, takzvané certifikační cvičení, absolvovala jednotka minulý týden ve Vyškově.

Vojáci 102. průzkumného praporu, kteří se do Mali vydají v březnu, zde budou doprovázet konvoje, velitele operace a příslušníky velitelství. V případě potřeby budou poskytovat síly rychlé reakce a pokračovat v ostraze velitelství mise EUTM v hlavním městě BAMAKO a ve výcviku příslušníků maliských ozbrojených sil ve městě KOULIKORO.

Celkem vojáci v rámci cvičení SAHEL čelili 32 incidentům, které souvisejí s činností české jednotky v Mali. „Naimitovali jsme například incidenty směřující k možnému ohrožení bezpečnosti na základně, ale i k ohrožení bezpečnosti doprovodů, včetně prověření nezbytných dovedností při řešení zranění či zdravotních problémů,“ uvedl major Vladimír HORÁK z vyškovského Institutu přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy.

Paradoxně celá příprava 5. kontingentu probíhala v úplně odlišných klimatických podmínkách, než v jakých budou vojáci plnit své úkoly v prostoru zasazení. S teplotami pod bodem mrazu se v Mali opravdu nesetkají! Ale doufejme, že se i tak potvrdí Suvorovovo vojenské motto: „Těžko na cvičišti
lehko na bojišti!“

Zdroj: army.cz


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky