Paintball s Českou Televizí - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Paintball s Českou Televizí

V sobotu 18.9.2010 se pět příslušníků lehké průzkumné roty (dále jen LPzR) 102. průzkumného praporu zúčastnilo natáčení dokumentu s Českou Televizí nazvaného "Identity" v obci Čtyřkoly. Ve vzájemném duelu se utkal tým LPzR s týmem profesionálních hráčů počítačových her, kteří v té době kralovali českému žebříčku hry Call of Duty 4. Cílem bylo zjistit jejich dovednosti a schopnosti a porovnat tak svět virtuální s realitou.
Páteční den strávil vedoucí skupiny přípravou taktiky. Ta byla jednoduchá, na začátku každého kola obsadit v co nejkratším čase klíčové překážky ve středu arény a překrytím palebných sektorů za vzájemného jištění postupovat kupředu a současně ničit protivníka.
Od příjezdu až do samého konce akce byli všichni pod neustálým dohledem televizních kamer. Po provedené rekognoskaci hřiště byla taktika mírně upravena. Každé kolo pak začínalo tónem fotbalové ruční sirény.
Výsledek prvního kola byl známý během necelé minuty - 5 mrtvých na straně protivníka a 2 mrtví u LPzR. Ve druhém kole vojáci neztratili ani jednoho bojovníka na rozdíl od protivníka, který byl kompletně eliminován. To zvýšilo vojákům sebedůvěru, která je pak neopustila až do konce. Nasvědčovaly tomu i výsledky zbylých kol. Taktika třetího byla po dohodě s režisérem upravena tak, aby se získaly i akčnější záběry pro dokument. Byla tedy mnohem odvážnější a výsledek byl opět pozitivní, ale se třemi mrtvými na straně LPzR. Zbylá čtyři kola se vojáci tedy raději vrátili k původní taktice, kterou jen lehce měnili, aby nebyla šablonovitá a čitelná. Po každém z kol vždy následovala údržba zbraní, doplnění munice a krátké vyhodnocení z pohledu obou stran na kameru.
Soupeřům nechybělo odhodlání, ale spíše dobrá taktika a velitel, který by je vedl k vítězství. Sedm kol celkem ukázalo, že aplikování bojových drilů, předávání signálů a vzájemná spolupráce se vyplatily. Díky nim vojáci LPzR zvítězili na celé čáře a uhájili tak čest Armády ČR před televizními kamerami.

Text: por. Ing. David Kachlík
Foto: Josef Fišer

>více foto


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky