Pochod za dětským úsměvem - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Pochod za dětským úsměvem

„START!“ Jednoznačný pokyn rozhodčích odstartoval na vojenském letišti prostějovských kasáren v úterý dne 25. října 2011 začátek charitativní akce s názvem „Pochod za dětským úsměvem“. Jedná se o společný projekt 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka, 8. jednotky provinčního rekonstrukčního týmu AČR v silách ISAF a hnutí „Na vlastních nohou“ Stonožka, jehož cílem je nakoupit sportovní vybavení dětem v Dětském domově Plumlov, a finančně podpořit výstavbu dětského sportoviště v Afghánistánu.

Cílem „Pochodu za dětským úsměvem“ bylo překonat 4544 kilometrů, což je vzdálenost mezi základnou Shank v Afghánistánu a posádkou Prostějov. V 10:30 vyrazili na 21 kilometrovou trať příslušníci 102. průzkumného praporu. Ve stejný okamžik se na 3 kilometrový okruh vydali i zástupci dětského domova Plumlov, děti z prostějovské a plumlovské „stonožkové“ školy a zástupci z Velitelství společných sil, 53. brigády průzkumu a elektronického boje a zástupci z kojetínské městské policie. Dne 25. října se nám povedlo společnými silami zvládnout 863 kilometrů. Do kilometrové banky přispěli 3389našlapanými kilometry i děti ze „stonožkových“ škol z celé České Republiky. Konečnou vzdálenost 292 kilometrů pokoří příslušníci 8. jednotky PRT s pomocí svých amerických kolegů na základně FOB Shank v následujících říjnových dnech.

V doprovodném programu připravili organizátoři pro děti ukázku výzbroje a výstroje 102. průzkumného praporu a sportovní disciplíny. Mezi ně
patřily svezení na šlapacích kárách, jízda zručnosti na koloběžce a střelba na bránu florbalovou hokejkou. Největší úspěch však měla projižďka rikšou. Čtyři kousky tohoto neobvyklého dopravního prostředku byly zdarma k mání po celou dobu konání charitativní akce. Zájemci se také mohli zúčastnit prohlídky prostějovské radniční věže, která byla nově zpřístupněna teprve v měsíci září.

Vyvrcholením „Pochodu za dětským úsměvem“ bylo symbolické předání šeku na částku 25 000 Kč zástupcům Dětského domova Plumlov. Na výši finanční částky se podíleli nejen příslušníci 102. průzkumného praporu, ale také pan starosta města Prostějov Miroslav Pišťák, Městská policie Kojetín, zpravodajské oddělení Velitelství společných sil Olomouc a příslušníci 53. brigády průzkumu a elektronického boje Generála Heliodora Píky v Opavě. „Jsem velice překvapen celkovou výší částky. Rád bych vám všem poděkoval za zodpovědný přístup při plnění tohoto úkolu ve prospěch dětí z plumlovského Dětského domova,“ uvedl při závěrečném nástupu major Petr Molinský. V krátkém proslovu za „Hnutí na vlastních nohou“ Stonožka vyřídila zástupkyně Stonožky pro oblast Moravy paní Jana Kovaříkovápozdravy vojákům v Prostějově a v Lógaru od paní ředitelky Běly Jensen, která se nemohla společné charitativní akce účastnit z důvodu zahraniční cesty do Norska.

„Pochod za dětským úsměvem“ bude dále pokračovat v Lógaru v Afghánistánu u 8. jednotky PRT v následujících dnech, kde probíhá samostatná finanční sbírka na podporu výstavby místního dětského sportoviště.

Autor:  kpt. Ing. Petr Šiler, 53. brigáda průzkumu a elektronického boje
por. Bc. Kateřina Ramil, 102. průzkumný prapor
Foto:  
svob. Roman Štarha, 102. průzkumný prapor
____________________________________________________________________________________

Charitativní akci pořádá 102. průzkumný prapor již po třetí za sebou. Větší část finančních sbírek vždy míří především do Dětského domova Plumlov, se kterým 102. průzkumný prapor navázal úzkou spolupráci. Každoročně však podporují prostějovští v rámci charitativní akce i další subjekty. V roce 2009 přispěli vojáci praporu v rámci charitativní akce „Kutuzovův pochod“ Fondu ohrožených dětí Brno na nákup dětského oblečení. V roce 2010 se z výtěžku charitativní akce s názvem „24 hodin na kole“ nakoupily komponenty k prostředku CPR do dětského oddělení Prostějovské nemocnice. V letošním roce spojil 102. průzkumný prapor síly s 8. jednotkou PRT a „Hnutím na vlastních nohou“ Stonožka a společně mimo jiné podpořili výstavbu sportoviště pro děti v Afghánistánu. 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky