Hlavní nabídka:
Poslední let UAV SOJKA III
Dne 18.8.2010 v 9:00 zahájil velitel 102. průzkumného praporu pplk. Ing. Pavel Andráško zaměstnání k ukončení provozu UAV Sojka III za přítomnosti velitele pozemních sil plk. gšt. Ing. Štefana KALETY, náčelníka a zástupců zpravodajských odborů z Prahy a Olomouce, Odboru vojenského letectví Praha, výrobce ředitele a pracovníky VTÚLaPVO Praha, bývalých velitelů a příslušníků jednotek provozujících UAV Sojka III a rodinných příslušníků.
Následně současný velitel roty kpt. Ing. Jaroslav Nedoma okomentoval prezentované video shrnující minulost, současnost a budoucnost prostředku a jednotky.
Předchůdci prostředku Sojka se začaly vyvíjet v roce 1980 jako cvičné terče pro letectvo. Kolem roku 1993 bylo rozhodnuto o úpravě na průzkumnou verzi s leteckým fotoaparátem AFA-39 a videokamerami. Vznikla verze SOJKA III/TV, která byla základem pro všechny následné verze (TVM) a (TVM3.12). V roce 1997 verzi TV převzala 344. letka bezpilotních prostředků v Pardubicích, bohužel v tu dobu nebyla vytvořena odpovídající legislativa, aby mohl být prostředek provozován, a tak jednotka až do svého zrušení 30.9.2000 neprovedla žádný let.
Ke dni 1.10.1997 vznikla 116. letka bezpilotních průzkumných prostředků se sídlem v Pardubicích, ale v podřízenosti 11. brigády vojenského zpravodajství a elektronického boje pozemních sil. Pro tuto jednotku byly definovány nove úkoly a požadavky na techniku, kde nejdůležitějším úkolem bylo zabezpečení průzkumu ve dne i v noci. Prostředek byl vybaven IČ scanerem Camelia a po provedení všech požadovaných úprav byl v květnu 1999 předán 116. letce. Na konci roku 1999 byla schválena potřebná legislativa a po zajištění finančních prostředků mohl být v září 2000 zahájen letecký výcvik prvních operátorů u výrobce. Dva operátoři byly na konci listopadu certifikováni k samostatnému provozu.
K 30.9.2000 i 116. letku dostihla transformace, a k 1.10.2000 vznikla rota bezpilotních průzkumných prostředků v Pardubicích a od 1.8.2001 s dislokací v Prostějově, kde zůstala do současnosti.
V průběhu 10 let provozu byl prostředek modernizován pro plnění nových úkolů. Nejvýznamnějšími projekty byly úprava draku a motoru, kdy se významným způsobem prodloužila výdrž letu z 1,25 hodiny na 3,5 hodiny, digitalizace přenosu obrazu a zástavba stabilizované optické hlavice, které zkvalitnily získávané informace a jejich předávání nadřízenému stupni. Jednotka se podílela na řadě ukázek a cvičení BAHNA, Dny NATO, MC Tour, Blue Line, Havárie, Grim Campaigner, Strong Campaigner, Flying Rhino, ukázky pro zahraniční delegace Kuvajtu, Maďarska, Německa, Pakistánu a Eurocontrolu. Celkem bylo provedeno 466 letů s celkovou dobou letu 567 hodin. Během provozu došlo k úplnému zničení 2 letounů.
Budoucnost jednotky bude v nejbližších letech postavena na prostředku miniUAV RQ-11 Raven, se kterým příslušníci jednotky od února 2010 plní úkoly v Afghánistánu (PRT Lógar).
Mini UAV nemohou zabezpečit plnění úkolů na úrovni operačně-taktických UAV, ale na pořízení náhrady za UAV Sojka III nejsou finanční prostředky. Jen požadavky velitelů na kvalitní informace mohou změnit současný trend v AČR.
V 10:00 odstartovala Sojka III ke svému poslednímu letu. Let probíhal bez závad a u panelu operátora se postupně vystřídali přítomní operátoři pprap. Erik Fellinger, prap.Bc. Julius Rutte, pprap. Petr Kočíř a pprap. Michal Bureš. V průběhu letu Sojky byl na druhé straně letiště představen miniUAV RQ-11 Raven při desetiminutovém letu. Po 50 minutách letu prostředek Sojka provedl své poslední přistání.
Složením kompletu a zaparkováním techniky v parku techniky a na hangáru roty bezpilotních průzkumných prostředků skončila éra operačně-taktických UAV v AČR. Technika bude v průběhu podzimu připravena k dlouhodobému uložení.
Přestože měl tento den pro příslušníky roty hořkou příchuť, nesla se akce v uvolněné atmosféře a všichni hosté srdečně poděkovali za prezentaci a provedené ukázky a popřáli příslušníkům roty mnoho úspěchů do další práce, i když nebude spjata s UAV SOJKA III.