Presuny-na-snehu - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Přesuny na sněhu a ledu


  Ve dnech 18.1. a 19.1. se štáb 102. průzkumného praporu zúčastnil fyzicky náročného, ale zároveň velmi zajímavého výcviku v podhůří Hrubého Jeseníku, jehož hlavní náplní byly přesuny na sněhu za použití backcountryových lyžích.
Výcvik započal ve Starém Městě - Kunčice. Odtud se příslušníci štábu pod vedením zkušených instruktorů vydali zasněženým terénem k turistické chatě Paprsek. Po doplnění energie byl zahájen výcvik v převozu raněného na nosítkách.
Po celou dobu přesunu musel být raněnému zajišťován tepelný komfort. Všichni se vystřídali při tažení nosítek a dorazili do cíle cesty, kterým byla obec Ostružná zhruba v 18 hodin.

  Po ubytování a obnově bojeschopnosti pokračoval výcvik instruktáží zaměřenou na základní přežití v horském terénu, lavinové nebezpečí, záchranu raněných a materiální vybavení vhodné pro přesuny v zimním horském terénu.
Druhý den bylo cílem překonat horu Keprník a dostat se na Červenohorské Sedlo vzdálené asi 17 km od výchozího stanoviště. Keprník - hora s výškou 1423 m n. m. je čtvrtým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Po zdolání „nekonečného“ stoupání k vrcholu Šerák „štábisti“ zamířili ke stejnojmenné turistické chatě, kde byla provedena zastávka na oběd. V rámci této přestávky proběhl po skupinách praktický výcvik ve vyhledávání osob pod lavinou za pomoci lavinových setů.

  Po tomto zaměstnání všichni vyrazili po ose Keprník - Vřesová Studánka - Červenohorské Sedlo, do cíle přesunu.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky