pruzkumne-hlidky-2013-aktualne - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články
 
 
Poslední den
Foto: svobodník Roman Štarha, 102. průzkumný prapor
29.8. - 19:10 - Průzkumné hlídky ve zkoušce ohněm obstály

Ve čtvrteční poslední etapě letošních Průzkumných hlídek přišlo soutěžícím na pomoc i počasí a dopolední sluníčko. V pravou chvíli. K cestě k vytouženému cíli jim totiž stála předposlední překážka vodní nádrž Harta. Jednotlivá družstva se musela co nejrychleji dostat na druhý břeh vzdálený 60 metrů, a protože pod nimi byla více než 4,5 metrová hloubka, jedinou možností bylo přeplavat i s veškerým vybavením. Odložit mohli jen monitorovací zařízení GPS, zbraně a radiostanici. K vidění byly různé způsoby, od úhledného poskládání výstroje téměř „do komínku“ v igelitovém pytli přes plavání v oblečení a postrkování batohů před sebou až po styl „z chodu po hlavě“ v podání družstva 42. mechanizovaného praporu z Tábora.

Poslední čtrnácté stanoviště prověřilo schopnosti a dovednosti „průzkumáků“ v oblasti první pomoci. Úkolem hlídek bylo zastavit krvácení pomocí „turniketu", prostřednictvím rádiové stanice předat hlášení o zraněném a v nejkratším čase jednoho člena týmu transportovat s pomocí nosítek do 550 metrů vzdáleného místa vyzvednutí.

Po závěrečném několikakilometrovém finiši dorazilo do cíle celkem 14 týmů z původních 19.  Průzkumné hlídky během čtyř dnů urazily mezi 80 až 100 kilometry v závislosti na umění orientace a čtení mapy a utkaly se v celkem 14-ti náročných disciplínách.

V cíli přišli závodící vojáky osobně povzbudit 1. zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Miroslav Žižka a velitel pozemních sil generálmajor Ján Gurník. „Tak jak jsem se seznámil s výsledky a průběhem soutěže byla to nepochybně pro všechny soutěžící zkouška ohněm. Mnozí z vás si určitě sáhli až na dno svých sil a proto osobně před všemi, kteří závod dokončili, smekám“, ocenil všechny soutěžící generálmajor Gurník při slavnostním předávání cen. Velitel pozemních sil rovněž poděkoval veliteli 102. průzkumného praporu podplukovníkovi René Sabelovi a jeho vojákům za organizaci této prestižní soutěže.

Vítězný pohár z rukou generálmajora Gurníka převzali rotný Lukáš Cimbůrek, desátník Lukáš Morávek, desátník Jaroslav Fišer a desátník Roman Martínek ze 42. mechanizovaného praporu z Tábora. Druhé místo vybojovalo družstvo domácího 102. průzkumného praporu Prostějov (RHPz) ve složení poručík Jiří Sedlák, rotmistr Oldřich Sieklik, četař Roman Tomanek a četař Luboš Kalvoda. Třetí místo patřilo 102. průzkumný prapor (2.PzR) ve složení rotný Jiří Blaha, desátník David Ingr, svobodník Zdeněk Sedláček a svobodník Miroslav Rajci.

5. ročník Soutěže by nemohl být uskutečněn bez podpory sponzorů. Velký dík tedy patří občanskému sdružení Červené barety, České pojišťovně a.s., České zbrojovce a.s., Českomoravské potravinářské a.s., Meoptě Systems s.r.o., Mechanika a.s., Pramacom
HT s.r.o., S.P.M. Liberec s.r.o., REDO s.r.o., paní Zajícová Sladký sen, František Vlach Hostinec u veterána, Praga-EXPORT s.r.o.

Autor: kapitán Petr Šiler, 53. brigáda průzkumu a elektronického boje


29.8.2013 – 7:30 - výsledky III. etapy jsou velice vyrovnané.

Průběžné pořadí:

1. místo - VÚ 1825 TÁBOR
2. místo - VÚ 3771 PROSTĚJOV (RHPz)
3. místo - VÚ 3771 PROSTĚJOV (RHPz)

3. den
28.8.2013 – 21:05

průběžné pořadí po disciplínách III. etapy
umístění na první pozici v jednotlivých disciplínách


Soutěž průzkumných hlídek: Den třetí


Již jen čtrnáct průzkumných hlídek soupeří ve výcvikovém prostoru Libavá o vítězství v letošním 5. ročníku Soutěže průzkumných hlídek.

Trasa třetího dne přivedla soutěžící do skalnatého terénu, kde všichni členové týmu museli v co nejkratším časovém intervalu zdolat jednu ze čtyř připravených lezeckých tras. Každá z cest na vrchol měla různou úroveň obtížnosti a záleželo nejen na lezeckých dovednostech jednotlivých závodníků, ale i na taktice, protože dosažený čas se sčítal do jednoho celkového. Pád nebo neslezení stěny jednotlivcem znamenalo nesplnění disciplíny a ztrátu bodů pro celý tým. Při vojensko-praktickém lezení se naplno projevily rozdíly v přípravě a specializaci jednotlivých družstev. „Cítíme se v pohodě a před touto zkouškou si věříme. I přes nastupující únavu pro nás vytyčené trasy nebudou žádnou obtížnou překážkou“, podělil se o své pocity před startem rotný Jan Herot z hlídky 72. mechanizovaného praporu. Dosažený čas přáslavického družstva, který patřil k těm nejlepším, dokázal, že se nejednalo o přehnanou sebedůvěru.


Po překonání této překážky vedla cesta průzkumníků na střelnici Smilov, kde je čekaly střelby z útočné pušky CZ 805 BREN A2 na cíle ve vzdálenosti 25 až 100 metrů.
Následně čekala účastníky náročná prověrka zbytku jejich fyzických sil a týmové spolupráce. Dráhu bojovníka složenou z náročných překážek jim navíc okořenilo třicetikilogramové břemeno v podobě dřevěné klády. Náklad museli společně dostat přes všechny bariéry a dlouhou cílovou rovinku. Každý dotek se zemí znamenal pro družstvo minutovou penalizaci. „Nejtěžší byl finiš. Překážky byly v pohodě, okno ani kladina nebyly tak náročné jako cílová rovinka, kde už jsem si opravdu sáhl na dno,“ konstatuje v cíli zadýchaný, ale spokojený desátník Tomáš Protivánek. „Je to o hlavně o vzájemné souhře, stačilo by to předem párkrát projít a bylo by to mnohem rychlejší. Teď už máme to nejtěžší za sebou a věříme, že už závod úspěšně dokončíme,“ optimisticky doplňuje jeho kolega ze 71. mechanizovaného praporu Hranice desátník David Měrka.   

Na dalším stanovišti potřebovali průzkumníci pro změnu víc hlavu než svaly. Úkolem jednotlivých týmů totiž bylo pomocí dalekohledu EDF 7x40 rozpoznat techniku cizích armád a následně zakreslit do schématu pozorování taktickou značku dle STANAG 2019. V rychlosti ještě určili azimut a vzdálenost pomocí dílcového pravidla a ještě za světla vyrazili do prostoru bivaku, kde přečkali další noc.
Bohužel i další průzkumnou hlídku, tentokrát z VÚ 1824 Žatec, zradilo zdraví a ze soutěže byla nucena odstoupit. Do čtvrté etapy tak vyráží pouze 14 hlídek.
Průběžné pořadí po III. etapě: 1. VÚ 3771 Prostějov (RHPz), 2. VÚ 3771 Prostějov (RHPz), 3. VÚ 1825 Tábor.


Autor: kapitán Petr Šiler, 53. brigáda průzkumu a elektronického boje
Foto: svobodník Roman Štarha, 102. průzkumný prapor

28.8.2013 - 7:40

Po skončení II. etapy odstoupily ze Soutěže průzkumných hlídek týmy pořadové číslo 6 z VÚ 4428 Hranice pod vedením desátníka Hirky, tým pořadové číslo 7 z VZ 2994 (UO) Brno pod vedením rotmistra Buršíka a tým pořadové číslo 10 z VÚ 3771 (1.PzR)  pod vedením rotného Krále. Do třetí etapy vstupuje 15 hlídek.

Průběžé pořadí po skončení II. etapy je následující:
1. VÚ 3771 Prostějov (RHPz), 2. VÚ 6142 Bučovice, 3. VÚ 3771 Prostějov (RHPz), 4. VÚ 1825 Tábor, 5. VÚ 3771 Prostějov (2.PzR), 6. VÚ 1837 Chrudim, 7. VÚ 5153 Přáslavice, 8. VÚ 1824 Žatec, 9. AZ Prostějov, 10. VÚ 3517 Bechyně, 11. VÚ 4428 Hranice, 12. VÚ 3771 Prostějov (1.PzR), 13. VÚ 3771 Prostějov (2.PzR), 14. VÚ 7935 Jince, 15. VÚ 6069 Jindřichův Hradec.

27.8.2013 - 20:25

Před závěrečnou disciplínou druhé etapy odstoupila hlídka číslo 14 z VÚ 5153 Přáslavice pod vedením rotného Romana Špačka ze zdravotních důvodů. V Soutěži průzkumných hlídek dále bojuje o prvenství 18 týmů.

2. den
27.8.2013 - 16:00

Soutěž průzkumných hlídek: Den druhý

Autor: kapitán Petr Šiler, 53. brigáda průzkumu a elektronického boje
Foto: svobodník Roman Štarha, 102. průzkumný prapor

Pátý ročník Soutěže průzkumných hlídek pokračuje druhou etapou. Poslední z 19 hlídek dorazila úspěšně do prostoru určeného pro bivakování kolem čtvrté hodiny nad ránem a v šest hodin už vyráželi první vojáci v co nejkratším čase dohledat shozený materiál určený k dozásobení průzkumné hlídky.
Spánkový deficit a únava z předešlého nočního orientačního přesunu byly závodníky rychle překonány vidinou zisku cenných bodů a shozeného nákladu nezbytného pro
absolvování další disciplíny dnešní části závodu. Nadšení z nalezení hledaného „pokladu" zkalila jen skutečnost, že nalezený balík uvázl na stromě, odkud ho bylo třeba nejdříve sundat. Při váze kolem 20 kilogramů nebylo lehké ho bezpečně a zároveň rychle dostat z téměř patnáctimetrové výšky bez pádu na zem, což by znamenalo bodovou ztrátu. Proto jsem si ho nejdříve navázal na sebe a pak teprve odřízl lano, představující padákové šňůry,“ vysvětluje svou taktiku jeden z lezců z týmu 13. dělostřelecké baterie z Jinců. Adrenalin ještě ani nestačil klesnout a zpocení průzkumníci nakládají získané zásoby imitující trhavinu na záda jednoho ze svých spolubojovníků a ztrácejí se v hustém mžení směrem k dalšímu orientačnímu bodu. Spokojeně míjejí protijdoucí soupeřící hlídku, která materiál získala před nimi, ale ztráta orientace je přivedla zpět na toto stanoviště.
V ten samý okamžik závodní
ci z hlídky č.18 z pořádajícího 102. průzkumného praporu počítají správnou hmotnost náloží k zřízení stromového záseku. „Hmotnost nálože vychází 1,98 respektive 2 kilogramy a výška umístění zhruba 1 metr nad terénem a zásek skládáme ve směru postupujícího protivníka", odpovídá v toleranci velitel hlídky rotný Petr Horáček a další z týmu zapaluje časový rozněcovač a tím úspěšně zakončuje disciplínu.

Všechny účastníky dnes čeká ještě podání hlášení prostřednictvím radiostanice RF-13 o zaujetí prostoru v kódované mapě, přesun na čas do prostoru bivaku a noční střelby.

27.8.2013 - 7:30

Průběžné pořadí po první etapě: 1. místo Rota hloubkového průzkumu 102. průzkumného praporu, 2. místo tým Aktivních záloh 102. průzkumného praporu, 3. místo 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice.


1. den
26.8.2013 - 16:30

V pořadí již 5. ročník Soutěže průzkumných hlídek odstartoval 26. 8. v 15.30 ve vojenském újezdu Libavá. Pořadatelem závodu je prostějovský 102. průzkumný prapor a občanské sdružení Červené barety.
Letošní rekordní počet 19 průzkumných hlídek z celé Armády České republiky pozdravil na slavnostním zahájení v prostorách barákového tábora Potštát velitel 53. brigády průzkumu a elektronického plukovník gšt. Josef Havlík. Společně s velitelem 102. průzkumného praporu podplukovníkem René Sabelou popřáli v duchu „fair play“ hlídkám hodně sil do náročného čtyřdenního závodu.

V soutěži skládající se ze čtyř etap a celkem 14 disciplín soupeří čtyřčlenné týmy, které se po celou dobu přesouvají s útočnými puškami CZ 805 BREN A2 a pistolemi CZ 75 PHANTOM, materiálem a radiostanicí RF 13 s náhradním zdrojem. V jednotlivých disciplínách budou vojenští průzkumníci například dohledávat a vyprošťovat materiál shozený na padáku, budovat ženijní zátarasy, pozorovat či improvizovaně překonávat vodní překážku. Cílem soutěže je prověřit schopnosti průzkumných hlídek při jejich zasazení v realitě se blížících simulovaných situacích.

„Průzkumníci mají v první etapě za úkol s pomocí mapy, orientace v terénu a vyčítání bodů v různých souřadnicových systémech najít nejvyšší počet z 40 orientačních bodů rozmístěných na 40 km čtverečních v náročném terénu Moravské brány", upřesňuje jeden z prostějovských organizátorů rotmistr Tomáš Jandera.

V 16 hodin byl průzkumným hlídkám vydán úkol a následně se detailně seznámily s prostorem a podmínkami soutěže. Následně kolem 22.00 odstartují vojáci první etapu nočním orientačním přesunem.


Více z historie soutěže.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky