Sahel versus bílé Boletice: Jednotka 13. EUTM prošla certifikací. - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Sahel versus bílé Boletice: Jednotka 13. EUTM prošla certifikací.

Výbuch! Ze zadní části nepřátelského vozidla vyskakují teroristé. Dým a moment překvapení je na jejich straně. Ostraha vchodu SECURICOM je zneškodněna. Dva vojáci těžce zraněni. Základna je v ohrožení. Vetřelci pálí na každou živou sílu a postupují neúprosně vpřed. Odborně taktické cvičení SAHEL 1/2019 dosahuje vrcholu. Napětí, stres a únava se odráží ve tváři vojáků 13. EUTM-M, rozhodčích, imitační skupiny i řídícího štábu Velitelství výcviku-vojenské akademie. Odpočinek ještě není na pořadu dne. Jede se dál.

QRF odráží nepřátelský útok, čistí budovy a ošetřuje zraněné na základně. Zdá se, že už nemůže být hůře. V tom operační skupina dostává naléhavou zprávu „Náčelník štábu EUTM je napaden a zajat!“ Rozjíždí se nová záchranná operace. Skupina ze základny Bamako vyráží směr ministerstvo obrany. Sníh víří pod koly vozidel Iveco. Na rozkaz velitele bojová vozidla zabezpečují vnější perimetr. Na scéně je několik zraněných. Náčelník štábu EUTM mezi nimi není. Člen jeho ochranky leží u schodiště v kaluži krve. Ve francouzštině a z posledních sil se mu z hrdla dere „Bâtiment! Bâtiment!“ Záchranný tým vtrhne do budovy. Zajistí bezpečnost VIP osoby, ošetří raněné. Je přivolán MEDEVAC, který na místo dorazí pod ochranou jednotky rychlé reakce z Koulikoro. Další incidenty jdou ruku v ruce s rozehrou i námětem až do poslední minuty OTC.

„Tři, dva, jedna, ENDEX!“ Signál, na který od pondělního rána čeká celá jednotka, se rozezní v radiostanici. Je čtvrtek pravé poledne. SAHEL 1/2019 je u konce. A výsledek? „Závěrečná rovinka byla dlouhá, ale zdárně jste proběhli cílovou páskou. Jednotka 13. EUTM-M prošla úspěšně certifikací. Splnili jste všechny cíle OTC a jste připraveni k plnění úkolů v místě nasazení“ popřál hodně zdaru a certifikát jednotce předal podplukovník Petr Hlaváček, náčelník centra přípravy do zahraničních operací VeV-VA Vyškov.

Kontingent 13. EUTM-M, který je vystavěn na bázi 102. průzkumného praporu a 44. lehkého motorizovaného praporu a odletí do vzdáleného Mali v průběhu několika týdnů.  


Text a foto: kpt. Mgr. Kateřina Ramil


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky