součinnostní výcvik - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Součinnostní výcvik RHPz a URNAVe dnech 2. 6. 12. 2019 probíhal součinnostní výcvik roty hloubkového průzkumu 102. průzkumného praporu s elitním útvarem PČR s Útvarem Rychlého Nasazení. Komplexní polní výcvik byl vyvrcholením celoroční součinnosti s policisty a výcviku příslušníků RHPz.
Rota hloubkového průzkumu dlouhodobě cvičí průzkum a propátrávání s využitím nejmodernějších akvizičních jednotek a způsobů spojení. Úkolem je zpravidla rozkrýt činnost nepřítele a především jeho klíčové prostředky a místa velení. Málokdy je ale možné tuto činnost skloubit s přímou údernou akcí další jednotky. Právě to bylo hlavním přínosem prosincového cvičení, které probíhalo zároveň ve vojenském újezdu Libavá, v posádce Prostějov a výcvikovém zařízení PČR.
Námětem cvičení byl únos vrcholných armádních představitelů povstaleckou jednotkou. Úkolem týmu hloubkového průzkumu bylo potvrdit přítomnost nepřítele a zajatců a poskytnout informace k možnému zasazení zásahového týmu ÚRNa k úspěšné záchraně rukojmích.
Prosincové počasí nám nepřálo, takže došlo k zasazení průzkumného orgánu pod rouškou tmy po vlastní ose. Pozorování bylo zahájeno dle plánu a od prvních pravidelných relací mezi týmem hloubkového průzkumu a styčným důstojníkem u PČR přicházely hodnotné informace o nepříteli. K získávání informací si velitel průzkumného týmu vyžádal přidělení úsilí bezpilotního prostředku Raven a získal tak přenos obrazu přímo na základnu. Nejprve byla potvrzena přítomnost povstalců, následně i rukojmích a poté už veškerá činnost směřovala ke zjištění informací nezbytných k samotnému provedení zásahu
výběr a zajištění přistávací plochy, rozkrytí systému střežení nepřítele, zjištění přístupových cest. Informace se předávaly v reálném čase zásahovému týmu a na základě požadavků je průzkumný tým zpřesňoval
Ve čtvrtek ráno byl obraz situace kompletní a zásahový tým připraven. Padlo rozhodnutí a ve večerních hodinách s využitím snížené viditelnosti proběhlo nasazení zásahového týmu, link-up s týmem hloubkového průzkumu a poslední upřesnění situace před zásahem. Ten byl proveden s přímou podporou průzkumného týmu a zajatci úspěšně osvobozeni. Na místě bylo provedeno BDA a zajištěny zpravodajsky významné dokumenty. Následovalo už jen vyzvednutí jednotky, vytěžení a vyhodnocení cvičení.
Díky takhle komplexnímu výcviku jsme měli možnost reálně ověřit kvalitu a využitelnost informací získaných týmem hloubkového průzkumu. Dále jsme ověřili schopnost spolupráce s dalšími složkami ozbrojených sil. Výcvik byl velmi přínosný a v roce 2020 na něj určitě navážeme.
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky