Thorny_Valley_III - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Výcvik příslušníků8. jednotky provičního rekonstrukčního týmu vrcholí na Libavé kontrolou sladěnosti

"Incoming!" zaznělo včera odpoledne ve vysílačkách cvičících. Pro všechny vojáky 8. jednotky AČR PRT ISAF je to signál pro rychlý a okamžitý přesun do nejbližšího bunkru, kde vyčkají na další pokyny.

I toto je standardní situace napadení základny nep
římou palbou, se kterou se vojáci mohou setkat na afghánské základně Shank a je zahrnuta do kontroly sladěnosti příslušníků jednotky.
Vojáci, prošli jste
řadou "trnitých údolí" a vaše cesta zdaleka není u konce, řekl při nástupu jednotek před zahájením kontroly velitel 53. brigády průzkumu a elektronického boje a zároveňřídící cvičení plukovník Josef Havlík. „Ukažte, co jste se naučili, a dovolte mi parafrázovat latinské motto 53. brigády SCIENS VINCIN - Kdo ví, vítězí na příslovečné Kdo umí, vítězí.“

Kontrola slad
ěnosti jednotky ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá tak plynule navázala na komplexní polní výcvik z minulého týdne. Cvičení nese název "Thorny Valley III", a je v pořadí již třetím "trnitým údolím", kterým vojáci procházejí v rámci své víc než půlroční přípravy. Řídící štáb z 53. brigády průzkumu a elektronického boje a "opoziční síly", které tvoří příslušníci 71. mechanizovaného praporu ze sestavy 7. mechanizované brigády rozehrávají sérii modelových situací, které vkládají do každodenního rytmu výjezdů a plnění úkolů jednotky. Rozhodčí vyhodnocují jednotlivé postupy a svými radami i zkušenostmi pomáhají 8. jednotce kvalitně zvládnout budoucí nasazení. V tomto případě neplatí, že člověk se z chyb nepoučí, protože vždy udělá nové, ale že každodenním drilem, fixací návyků z afghánského prostředí a rozehrou modelových situací a incidentů, prověří své reakce a postupy.

Všech 286 voják
ů společně s dalšími téměř dvěma sty značkaři, kteří představují nejen protikoaliční síly a americké kolegy, ale také místní obyvatelstvo, dále řídící štáb i rozhodčí vstoupili do trnitého údolí 8. jednotky. Vojáci od pondělí 13. června vybudovali základnu Shank a svou mysl i činnost přizpůsobili simulovanému afghánskému prostředí. Jako každý afghánský den i dnes vyjedou příslušníci jednotlivých prvků 8. jednotky PRT k projektům, jejichž výstavbu realizuje civilní část PRT. V pozadí nezůstávají ani příslušníci prvku CIMIC/PSYOPS a promýšlejí vhodné projekty k realizaci, zaměřené zejména na oblast školství a zdravotnictví. Výjezd k přehradě Surchab, distribuce humanitární pomoci v distriktech provincie Lógar, jednání s guvernérem, výcvik Afghánské národní policie příslušníky Vojenské policie a další činnosti se pro následných šest měsíců nasazení stanou středem zájmu všech vojáků.

„All Clear,“ ozvalo se ve vysílačce jednoho z vojáků „Vzduch je čistý“ a vojáci se vracejí na svá pracoviště. Bohužel si útok vyžádal i zásah lékaře a poskytnutí první pomoci zraněnému vojákovi. Tato realita v Afghánistánu zevšední, přesto obezřetnost a bezpečný návrat domů zůstává pro každého jednotlivce prioritou.

Autor: Jolana Fedorková


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky