Ucteni - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Uctění památky prap. in memoriam Radima Vaculíka


  Nástupem praporu a pietním aktem na hřbitově v Mařaticích jsme si u 102. průzkumného praporu připomněli smutnou událost, jenž  symbolizuje tvrdou realitu a náročnost dnešní vojenské profesionální služby.
Je to již osm let od momentu, kdy příslušník tehdejší lehké průzkumné roty, náš spolubojovník a kamarád praporčík in memoriam Radim Vaculík položil svůj život při plnění náročných úkolů v rámci 1. jednotky provinčního rekonstrukčního týmu Logar v Afghánistánu.

  30. dubna 2008 vyrazil 1. mobilní pozorovací tým na patrolu do distriktu Mohamad Agha v provincii Logar. Součástí patroly bylo i vozidlo Humvee (HMMWV) jehož osádku tvořil velitel por. Robert Chudý, řidič rtn. Radim Vaculík, rtm. M.B., rtn. M.K a rtm. S.L. Při průjezdu vyschlým korytem řeky došlo k iniciaci nástražného výbušného systému. Výbuch vozidlo zcela zdemoloval. Výsledkem bylo smrtelné zranění prap. in Memoriam Radima Vaculíka, těžké zranění velitele por. Roberta Chudého a lehčí zranění zbylých členů osádky.
K uctění památky se připojili i příslušníci 6. strážní roty BAF na základně Bagram v Afghánistánu, kteří se sešli u tabule padlých českých vojáků v misi ISAF/RS.

  Věříme, že Radimova oběť, i přesto že je hluboce bolestivá, nebyla obětí zbytečnou. Radim naplnil slova přísahy vojáka Armády České republiky. Nechť jeho odkaz zůstává nadále v našich myslích i našich srdcích.

Čest jeho památce!
SPEM RETINE

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky