ukazka-puma - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

UKÁZKA BEZPILOTNÍHO PRŮZKUMNÉHO PROSTŘEDKU PUMA


Ve dnech 28. a 29. srpna byla v rámci výcviku roty bezpilotních průzkumných prostředků (RBPzP) 102. průzkumného praporu prezentována nová vojenská technologie. Jednalo se o bezpilotní systém (UAS) PUMA 3 AE od amerického výrobce AeroVironment. Četa RBPzP již několik let disponuje UAS RQ-11 B Raven DDL od stejného výrobce. UAS PUMA 3 AE zastřešuje rodinu bezpilotních systémů firmy AeroVironment a reprezentuje tak jejich největší a co se týče schopností i nejvyspělejší UAS.
Označení AE znamená „All Environment“, jinými slovy je PUMA voděodolná a lze ji využít i pro plnění úkolů na moři a při mírných srážkách. Mezi hlavní přednosti systému patří jeho využitelnost až do vzdálenosti 20 km za předpokladu přímé viditelnosti pozemní řídící stanice a bezpilotního prostředku, operační doba až 2,5 hodiny a optoelektronický senzor Mantis i45 All Environment. Mantis i45 gimbal využívá duální 15 mpx kameru s 50× digitálním zoomem poskytující zorné pole v rozmezí 56
1,2 °, Low Light kameru s rozlišením 1,2 mpx, IR kameru s rozlišením 640 × 512 pixelů a výkonný 860 nm laser illuminator.
Demo ukázka systému probíhala ve vojenském výcvikovém prostoru, VÚj Libavá. Po krátkém seznámení s obsluhou systému, který je z větší části shodný jako u RQ-11 B Raven DDL, si operátoři mohli vyzkoušet pilotování UAS PUMA 3 AE. Během ukázky operátoři absolvovali odhoz bezpilotního prostředku, long endurance flight, long performance flight, ale také i samotné přistání. Přistání je charakteristické, stejné jako u menšího RQ-11 B Raven DDL. Při „deep stall landing“ dochází k postupnému sestupu bez použití elektromotoru, bezpilotní prostředek zpomaluje vlivem odporu vzduchu a při dopadu na zem se rozloží na několik částí. Celý proces připomíná nepovedené přistání, ovšem opak je pravdou, při dopadu dojde k rozložení kinetické energie a v tomto důsledku se rozpojí jednotlivé části.
Návštěva zástupců výrobce AeroVironment byla přínosem nejen kvůli ukázce nového UAS, ale také z důvodů zpětné vazby pro operátory Raven.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky