Vyroci - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

12-té výročí vzniku 102. průzkumného praporu generála Karla PALEČKA


  Dne 1. prosince oslavili příslušníci 102. průzkumného praporu slavnostním nástupem dvanácté výročí vzniku jediného průzkumného útvaru AČR. 102. pzpr byl 1.1. 2003 vytvořen na bázi čtyř zrušených průzkumných praporů (4.pzpr, Bechyně; 7.pzpr, Kroměříž; 2.pzpr Strašice), přičemž jeho základem se stal prostějovský 11. pzpr.

  Po přinesení bojového praporu jednotky mohli pozvaní hosté, mezi nimiž byli: ředitel odboru vojskového průzkumu a elektronického boje, plk. gšt. Ing. Vladimír LANG; exprimátor statutárního města Prostějov pan Miroslav PIŠŤÁK; zástupce velitele 53. pluku průzkumu a elektronického boje plk. gšt. Ing. Pavel ANDRÁŠKO a další, sledovat vojáky kteří, byli oceňováni za příkladné plnění úkolů roku 2015.

  Ve svém projevu všichni řečníci poděkovali příslušníkům za excelentní výkony, které podávali v tomto roce. Vyzdvihnuto bylo vzorné splnění úkolu během zahraničních cvičení a operací, kterých se příslušníci praporu zúčastnili (WARRIOR, Jordánsko; KHAAN QUEST, Mongolsko; COMPACT EAGLE, Polsko). Zvlášť pak spojenecké cvičení „ALIED SPIRIT“ v německém Hohenfelsu, kde jednotka ISR složená s příslušníků 53. pPzEB pod velením pplk. Ing. Reného SABELY (velitel 102.pzpr) splnila výtečně všechny zadané úkoly. A dle slov řídícího cvičení plk. gšt. Ing. KOPECKÉHO patřila vždy mezi ty, na které se mohl při plnění úkolů spolehnout!  Zapomenout se také nemohlo na příslušníky praporu, kteří letos pod velením npor. Bc. Pavla KRAINY plnily úkoly v EUTM (Europien Training Mission) ve středoafrické Mali a další specialisty, kteří plnili a plní jako součást prvku ISR své úkoly v rámci strážní roty BAF v Afganistánu.

  Na závěr poděkoval velitel 102. pzpr svým vojákům za vzornou reprezentaci útvaru na armádních soutěžích a akcích na veřejnosti, kterých se naši příslušníci hojně účastní. Zdůraznil svou hrdost na to, že velí takové jednotce, která svými výkony doma i v zahraničí potvrzuje, že patří k nejlépe připraveným jednotkám v AČR. Poblahopřál také dvanácti vojákům, kteří za svou činnost nad rámec plnění funkčních povinností a příkladnou reprezentaci útvaru získali čestný odznak „STODVOJKAŘ 2015“.
Před slavnostním obědem položili pozvaní hosté a hlavní funkcionáři kytice k pietnímu místu 102. pzpr jako uctění památky a vzpomínku na našeho padlého kamaráda, praporčíka in memoriam Radima VACULÍKA.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky