vyznamenan - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Prostějovský průzkumník vyznamenán za statečnost americkou Bronzovou hvězdou

Text: kapitán Petr Šiler, 53.bPzEB
Foto:
poručice Kateřina Ramil, 102.pzpr

Vojáka prostějovského 102. průzkumného praporu rotného Michala Novotného, který se právě vrátil z působení v jednotce 8. provinčního rekonstrukčního týmu v ISAF vánském Lógaru, vyznamenal Bronzovou hvězdou americký generál Martin Dempsey.

Generál Dempsey je předsedou sboru náčelníků štábů a nejvýše postaveným americkým vojákem. Rotný Michal Novotný obdržel vyznamenání 10. února na americké předsunuté operační základně Shank v Lógar, která je dočasným domovem českých vojáků. Medaile je čtvrtým nejvyšším bojovým vyznamenáním amerických ozbrojených sil a je udělována za statečnost, vynikající bojové zásluhy a výtečné služební výsledky.
Prostějovský průzkumník byl oceněn za pomoc těžce zraněnému americkému vojákovi, kterému svým včasným a profesionálním zásahem zachránil dne 19. listopadu loňského roku
život. Stalo se tak po výbuchu nástražných náloží (IED) na komunikaci po které se jednotka pohybovala při plnění úkolu ve východním Afghánistánu. Prostějovský voják bez ohledu na ohrožení vlastního života poskytl zraněnému Američanovi, kterému výbuch utrhl obě nohy a část paže, první pomoc a ošetření přímo v ohroženém prostoru a následně jej odtáhl do bezpečí, odkud jej do 20 minut transportoval americký vrtulník k dalšímu ošetření.   
Při poskytování neodkladné
první pomoci využil svých zkušeností získaných v rámci odborných zdravotnických kurzů, které absolvoval jak na území České republiky, tak i v USA. Je držitelem těchto US certifikací:

  • Health Care Provider – Basic Life Support

  • Advanced Cardiovascular Life Support Provider

  • Advanced Cardiovascular Life Support Instructor

  • Pediatric Advanced Cardiovascular Life Support for Prehospital Professionals

  • Emergency Medical Technicians – Basic and Advanced Tactical Practitioner for Special Operation ForcesChcete se dozvědět více:
http://www.eur.army.mil/news/2012/features/02102012-Dempsey-Presents-Bronze-Star-to-Czech-Soldier-in-Afghanistan.htm
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-54709720-cesky-cetar-zachranil-v-afghanistanu-zivot-americkeho-vojaka-i-kdyz-mohl-zemrit
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/americka-armada-udelila-bronzovou-hvezdu-ceskemu-vojakovi.html
http://www.lidovky.cz/rotny-michal-novotny-ziskal-bronzovou-hvezdu-za-zachranu-americkeho-vojaka-1sj-/lide.asp?c=A120213_225525_lide_mev
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=733003
http://army.cz

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky