vzpominka-na-valecne-veterany - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články
 

Vzpomínka na válečné veterány

V pondělí dne 11. listopadu 2013 si příslušníci 102. průzkumného praporu na slavnostním nástupu připomněli Den válečných veteránů a 95. výročí od ukončení první světové války.

Úvodní slovo patřilo zastupujícímu veliteli útvaru majoru Pavlu Vraspírovi, který v krátkém projevu shrnul souvislosti, které jsou spojeny se vznikem tohoto památného dne: „Dnes jsme nastoupili u příležitosti Dne válečných veteránů. Tento den, který se slaví od 11. Listopadu 1918, je ve světě také znám jako Den veteránů nebo Den příměří. U nás v České republice se slaví od roku 2001. Při této příležitosti si připomínáme uzavření příměří mezi Spojenci a Německem čímž byla ukončena 1. světová válka.
Tento den není jen o válečných veteránech, ale připomínáme si i oběti jak první, tak i druhé světové války. Tento den je i dnem současných válečných veteránů mezi, které patříte i Vy, příslušníci 102. průzkumného praporu.


Následující minutou ticha vojáci uctili památku všech válečných veteránů, a především vzpomenuli na svého kamaráda a kolegu, praporčíka in memoriam Radima Vaculíka, který před pěti lety padl při plnění bojového úkolu v Afganistánu v provincii Logar.
Závěr slavnostního nástupu patřil vyhlášení Rozkazu ministra obrany ke Dni válečných veteránů a udělení vyznamenání za službu v armádě.

Slavnostní akt byl ukončen položením květin u pietního místa útvaru k uctění památky všech žijících i padlých válečných veteránů, kteří nasazovali nebo nasazují své životy v ozbrojených konfliktech po celém světě.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky