Zalohy_brezen - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Aktivní zálohy společně s 3. průzkumnou rotou opět v akci!  Ve dnech 1.3.
6.3. 2015 proběhl zdokonalovací výcvik příslušníků Aktivních záloh a příslušníků 3. průzkumné roty 102. průzkumného praporu ve vojenském újezdu Libavá. Výcvik se skládal ze dvou částí. V první části si vojáci procvičovali  manipulaci s útočnou puškou CZ 805 BREN a s dalšími zbraněmi přidělenými k průzkumnému praporu. Dále se zdokonalovali v ovládání KV a VKV radiostanic, které se používají k předávání zpráv během plnění úkolů. Součástí výcviku byla i řidičská příprava, kde si řidiči, kteří mají jednotlivé řidičské oprávnění, procvičili řízení vojenských vozidel IVECO, tatry T810 a tatry T815 a to jak za denního světla, tak i v noci za pomoci přístrojů nočního vidění.
  
  Jelikož hlavní prací příslušníků průzkumného praporu je pozorování, byla největší část zaměstnání zaměřena právě na tuto činnost, kdy si vojáci museli na základě obdrženého úkolu najít a vybudovat vhodné pozorovací stanoviště.
  Poslední výcvikový den proběhl formou bojové hry, která zahrnovala využití všech dovedností, které vojáci procvičovali v předchozích dnech. Museli si poradit například s vyproštěním vozidla, výměnou poškozené pneumatiky, nastřelením skupiny s následným odpoutáním, nebo ošetřením zraněné osádky vozidla IVECO, která najela na improvizované výbušné zařízení (IED) a odeslání hlášení MEDEVAC (Medical Evacuation).
  
  Reálnost výcviku dokreslovaly velmi přesvědčivě vypadající zranění naaranžované na figurantech. Celá bojová hra se odehrávala za přesunu na 30 km dlouhé trase v náročném terénu vojenského újezdu Libavá.

Autor: kapitán Václav Pokluda


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky