300 schodů do nové radniční věže - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

300 schodů do nové radniční věže

Dne 7. září 2011 pozval starosta města Prostějov zástupce místní vojenské posádky, policie České republiky a Nemocnice Prostějov ke slavnostnímu otevření radniční  věže. Za 102. průzkumný prapor se tohoto slavnostního aktu zúčastnil náčelník štábu major Ing. Pavel VRASPÍR.

Před zahájením prohlídky radniční věže uvítal pan starosta Miroslav Pišťák pozvané hosty krátkým proslovem. Mimo jiné také zmínil, že nově zrekonstruované prostory nabízí řadu dalších možností, jak využít prostějovskou radnici. „Ve věži je nádherná akustika. Budeme zvažovat pořádání menších koncertů,“ dodal v závěru. Poté se malá skupinka návštěvníků pod vedením paní Gáborové přesunula do vstupních prostor věže, kde zapsali svou přítomnost do pamětní knihy. Za výkladu paní průvodkyně skupinka pokračovala do nově renovovaných prostorů věže. Je zde výstava dobových barvených fotografií a vlajka města Prostějov. Především je to ale místo, kde mohou návštěvníci zhlédnout mistrně zpracovaný krátký film o historických milnících města a současný  život Prostějovanů. Od tohoto místa začíná fyzicky náročnější část výstupu, který je však odměněn překrásným výhledem snad na celou Hanou. Jednotlivé úseky stoupání jsou zpříjemněny zastávkami. Na jedné z nich je vystaveno hodinové zařízení orloje a návštěvník se ocitne v části věže obklopen radničními hodinami. V předposlední části čekají návštěvníky čtyři balkonky, ze kterých si mohou prohlédnout široké okolí - pohled na město z ptačí perspektivy,  kam až oko dohlédne. A kam nedohlédne, tam vypomohou čtyři dalekohledy v následující a konečné části radniční věže, a to se již návštěvníci nachází ve výšce 57 m.

Dosud nevídaný a Prostějovanům utajený pohled na město bude do konce roku 2011 poskytován městem Prostějov zdarma. První skupinka v počtu dvanácti návštěvníků může radniční věž navštívit od pátku 9. září 2011. Stačí se telefonicky objednat na lince informačního  centra města Prostějov. Prohlídka věže může být jedinečným rodinným zážitkem či vhodným završením různých zahraničních návštěv a delegací.  Popisky a informační tabule jsou totiž vybaveny jak anglickými tak německými překlady.

„Je to jedinečný zážitek, který městu Prostějov chyběl dlouhá léta. Budeme se těšit na Vaši další návštěvu,“ dodala v závěru prohlídky  milá paní průvodkyně Jana Gáborová.

Text a foto: por. Bc. Kateřina Ramil
___________________________________________________________________________
Fakta o radniční věži
Samotná stavba podle projektu Karla Huga Kepky byla schválena na zasedání obecního výboru v březnu 1911 a probíhala až do roku 1914 pod vedením  Rudolfa Konečného a Josefa Nedělníka. Stavba byla dokončena 15. dubna 1914, úřadovat se začalo 14. května 1914. Vznikla monumentální dvoupatrová stavba s umístěnou věží, která mísí prvky historizmu a secese. Průčelí radnice je téměř 29 m dlouhé a po římsu 19,5 m vysoké. Věž má čtvercový půdorys o straně 9 m, ve výšce 42,5 m. Zděná část je vysoká 51 m, obě kupole a lucerna měří dalších 15 m. Celková výška je 66 m. Pro své  architektonické a umělecké hodnoty byla 10. června 1993 prohlášena Ministerstvem kultury České republiky kulturní památkou. Zpřístupnění této unikátní historické památky a vytvoření nové atraktivity je podpořeno dotací z Regionálního operačního programu střední Morava.


Zdroj: Informační letáček, Město Prostějov, 2011.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky