antropoid - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Putovní pohár soutěže ANTROPOID opět v Prostějově

Ve dnech 29. června - 2. července 2009 se příslušníci roty hloubkového průzkumu ze 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka z Prostějova zúčastnili 14. ročníku mezinárodního klání výsadkového víceboje ANTROPOID. V této prestižní soutěži elitních jednotek obsadili první místo.

Uctěním památky plukovníka in memoriam Jozefa Gabčíka a položením věnce k jeho památníku byl slavnostním nástupem v pondělí 29. června 2009 o páté hodině odpoledne oficiálně zahájen 14. ročník výsadkového víceboje ANTROPOID 2009. Velitel 5. pluku speciálního určení plukovník gšt. Ľubomír Šebo přivítal 13 soutěžících hlídek z Belgického království, České republiky, Čínské lidové republiky, Chorvatské republiky, Nizozemského království, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických a hostitelské země Slovenské republiky.

ANTROPOID je soutěž organizovaná pro příslušníky elitních vojenských jednotek, speciálních sil a specializovaných policejních jednotek a organizátorem této soutěže je 5. pluk speciálního určení a Štáb pro speciální operace Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky. Obsahem této soutěže je soubor vojensko-odborných disciplín charakteristických pro činnost průzkumných jednotek a jednotek speciálních sil.

Cílem je připomenout tradice výsadkových průzkumných jednotek a jednotek speciálního určení, demonstrovat jejich připravenost a samozřejmě rozšiřovat spolupráci mezi těmito elitními jednotkami v rámci evropských a transatlantických struktur.

Pro každý ročník soutěže je charakteristická výjimečnost (např. překážka Vodního díla Žilina, hradu Lietava), a tak ani tento rok nebyl výjimkou. Příslušníci 102. průzkumného praporu museli v letošním ročníku soutěže zdolat nástrahy a překážky výcvikového prostoru Lešť, jehož součástí je i Středisko výcviku boje proti terorismu a organizovaného zločinu.

Na čtyřčlennou průzkumnou hlídku 102. průzkumného praporu z Prostějova ve složení praporčík Martin Mahr, podpraporčík Tomáš Jandera, nadrotmistr Pavel Koruňák a rotmistr Lukáš Zderčík (a náhradník rotmistr Lukáš Pecháček) čekalo měření sil ve dvou etapách - denní a noční. První etapa měla devět kontrolních bodů  a byla dlouhá 30 kilometrů, druhá etapa měla čtyři kontrolní body a její délka byla 17 kilometrů. Během soutěže překonávali různé přírodní i umělé překážky. Úvod byl zahájen vysazením na padácích z vrtulníku Mi-17 do neznámého prostoru. Na trati museli plnit různé disciplíny, např. překonat strážné a ukořistit munici, překonat skalnatý masiv prostřednictvím horolezeckých technik a lezeckého materiálu, uniknout přes vodní hladinu či střílet z jedoucího vozidla.

Příslušníci 102. průzkumného praporu stejně jako v roce 2006 tuto soutěž vyhráli, dokázali, že mají své nezastupitelné místo mezi elitními průzkumnými jednotkami světového měřítka.

Na druhém a třetím místě se umístily průzkumné hlídky z Čínské lidové republiky.

Autor: praporčík Daniel Indra, vrchní praporčík 102. průzkumného praporu v Prostějově

Zdroj: www.army.cz

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky