close_batle - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Close quater battle

Ve dnech 25. - 28. ledna 2010 příslušníci lehké průzkumné roty 102. průzkumného praporu absolvovali výcvik na součinnostním taktickém cvičišti Jeseník sloužícím pro výcvikové účely boje v zastavěném prostoru (CQB). Close Quarter Battle je způsob boje, který představuje vhodný nástroj pro vedení soudobého boje. Vojáci útočí na extrémně krátkou vzdálenost a extrémně rychle. Jedná se o bojovou metodu vhodnou zejména pro boj v budovách, ulicích, úzkých uličkách, také všude tam, kde je omezena viditelnost a manévrovatelnost.

Vedení výcviku se ujali vedoucí praporčík roty spolu se dvěma veliteli skupin. Všichni tři jsou veterány 1. kontingentu Provinčního rekonstrukčního týmu AČR Lógar v misi ISAF na území Afghánistánu a také zkušení absolventi kurzů u britského vojenského poradního výcvikového týmu (BMATT) v posádce Vyškov. I na čtvrtý den výcviku nastoupili vojáci v tzv. organických skupinách s cílem procvičit se v rozličných situacích a vštípit si zásady vnikání do budov i jednotlivých obytných místností. "Nezapomeňte, že všechny zelené terče představují nepřítele a terče, na kterých je civil, jsou rukojmí," zní závěrečná slova vedoucího praporčíka.

Na povel velitele vojáci vnikají do haly a postupují místnost po místnosti. Při zpozorování jakékoliv chyby si instruktor vždy dělá poznámky. Dýmovnice imitující ruční granát vhozená do jedné z místnosti a následná reakce členů týmu prověřuje postřeh a rychlou reakci na dané nebezpečí. "Toto je jeden ze způsobů, jakým udržujeme naše vojáky ve střehu a nutíme je stále přemýšlet nad tím, co zrovna dělají, aby nezabředli do stereotypu." Jde v podstatě o to skloubit dohromady taktiku, střelecké návyky a bojové drily tak, aby skupina splnila úkol a vrátila se ve stejném počtu," vysvětluje jeden z instruktorů.

Pro boj v zastavěném prostoru je velmi důležitá variabilita, vymezení základních mantinelů a pravidel. Konečné rozhodnutí je vždy na veliteli.


Zpracovala: kapitánka Jolana Fedorková, Velitelství Společných sil Olomouc


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky