Den_otevrenych_dveri - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

„TAHOUNI 2016" a Den otevřených dveří na letišti v Prostějově


  Dne 9.6.2016 se prostějovské letiště opět zaplnilo dětmi z mateřských a základních škol a dalšími zájemci, kteří sem zavítali na Den otevřených dveří velitele 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka. Ke zhlédnutí byly statické i dynamické ukázky vojenské techniky a výcviku, ukázky seskoků, přelet proudových letounů L-159 Alca, pilotáž bitevního vrtulníku MI-24, nebo bojové umění MUSADO MCS. Zcela netradičně se v tento den konala i další neméně významná událost, a to charitativní akce s názvem „TAHOUNI 2016“. Vybrané finanční prostředky tentokrát putují prostějovskému Občanskému sdružení Lipka z.s.

  V historii pořádání charitativních akcí to letos byl již osmý počin vojáků ze 102. průzkumného praporu, kteří mezi sebou za tu dobu vybrali v celkovém součtu přes čtvrt milionu korun. Díky svým dobročinným aktivitám, také letos prapor obdržel Cenu města Prostějova, která je každoročně udělována prostějovským rodákům, nebo kolektivům, kteří svou činností zviditelňují město v nejrůznějších oblastech.

  Tradiční každoroční sbírka je vždy spojena se sportovním kláním a stejně tomu bylo i letošní rok. Turnaje v tažení vojenské techniky se zúčastnilo celkem 7 dvanáctičlenných družstev. Své zástupce zde měli i příslušníci Policie ČR. Pravidla byla jednoduchá a jasná, v co nejkratším čase přemístit na vzdálenost 70 metrů různé typy techniky, pouze pomocí lidské síly.

  Turnaj byl napínavý a dynamický od začátku až do konce. Soutěžící družstva musela postupně utáhnout vozidla LDR-130 Kajman, LOV Iveco, Tatru T-810, T-815 6x6 a T-815 8x8. Přitom nejlehčí z nich vážilo 4000 kg a hmotnost nejtěžšího dosahovala 14000 kg. Z vítězství se nakonec radoval tým 1. průzkumné roty, kterému patří velká gratulace, v konečném důsledku však hlavní a nejdůležitější ideou celého turnaje bylo přispět na dobrou věc, a to se podařilo.

  Celková výše vybrané částky se nakonec vyšplhala na nádherných 32 117,-. Šek z rukou velitele praporu pplk. Ing. René SABELY převzala za Občanské sdružení Lipka z.s. paní Hana GALETKOVÁ, která ve své řeči poděkovala všem, kteří přispěli. Za vybrané peníze se uskuteční společný výlet zdravotně postižených dětí ze sdružení a dále budou pořízeny kompenzační pomůcky.

  Mezi pozvanými hosty byli i zástupci města Prostějova, náměstek primátorky Pavel SMETANA a pan Miroslav PIŠŤÁK. Právě bývalý exprimátor PIŠŤÁK na charitativní akce pořádané 102. praporem přispívá pravidelně nemalými částkami. Děkujeme všem návštěvníkům Dne otevřených dveří 102.pzpr a „Tahounům“, kteří svými dary přispěli ke zdaru celé akce!

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky