Den_otevrenych_dveri - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Otevřené dveře k prostějovským průzkumníkům


Ohlušující rachot proudových stíhaček v nízkém průletu, dravý štěkot služebního psa, palba z útočné pušky, vzdušný manévr bitevního vrtulníku, houkání sirén či tiché přistání výsadkáře
to není bojová scéna z nejnovějšího kasovního trháku nýbrž scénář Dne otevřených dveří u 102. průzkumného praporu.
Druhý červnový den patřilo prostějovské letiště tradičně dětem. Ačkoliv téměř polovina stodvojkařů tvoří jádro 8. strážní roty působící nyní v afghánském Bagramu, připravili si průzkumníci akční a nabitý program pro téměř patnáct set dětí z mateřských, základních a středních škol ze širokého okolí.

V rámci statické ukázky si děti doslova mohly osahat bezpilotní prostředek RQ-11B RAVEN, učební pomůcku SCAN EAGLE, LRD 130 KAJMAN, LOV IVECO, T 810, vyprošťovací vůz AV 15, armádní sanitní vůz, zbraně a padákovou techniku. Na akci se také podílela vojenská policie s ukázkou výcviku služebních psů, zásahové vozidlo Hasičského záchranného systému a pozornosti rozhodně neušel nově zavedený motocykl Policie České republiky. Děti se vyřádily u mířeného vodního zásahu na plastové láhve, vyzkoušely si střelecký trenažer a v rámci výukového programu prevence nežádoucích jevů si prošly dráhu se speciálními brýlemi imitujícím podnapilý stav či stav pod vlivem návykových drog. Dynamičnost pátečnímu dopoledni dodala ukázka letového umění pilotů Mi 35 a lehkých bitevních letounů L 159 Alca. Z nebe se téměř neslyšně a s naprostou přesností snesli na padácích typu křídlo reprezentanti Dukly Armády České republiky. V barevné cloně dýmu a pod palbou provedli průzkumníci ukázku přepadu objektu, umlčení protivníka a pěší patrolu s nastřelením.

Děkujeme všem armádním i civilním složkám, které se podílely na zabezpečení Dne otevřených dveří 102. průzkumného praporu. Odměnou pro nás jsou jako vždy usměvavé tváře dětí, nadšený potlesk a spousta zážitků.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky