Komando - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Nejobtížnější vojenský kurz v Česku takzvané KOMANDO zdárně ukončili noví absolventi


  Komando obvykle úspěšně dokončí necelých 15 procent původního počtu zájemců. A letos jich bylo ještě méně. Při výcviku musejí vojáci plnit různé bojové úkoly pod extrémní psychickou i fyzickou zátěží. Kurz školí budoucí velitele malých jednotek (do stupně četa). Až do konce extrémně náročného, 26denního kurzu, vydrželo jen osm účastníků. Mezi nimi i příslušník 102. pzpr npor. Martin Č.  
„V reálu na každém jejich rozhodnutí závisí lidské životy, proto se tento kurz snaží co nejvíc přiblížit reálným bojovým podmínkám,“ uvedl major Zahuranec.

  Letošní úspěšní absolventi se sešli v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Symbolicky na místě, na kterém před 73 lety zahynuli parašutisté ze skupiny ANTHROPOID. Ocenění jim tu předal účastník dalšího československého výsadku během druhé světové války PLATINUM, generálmajor v.z. Jaroslav KLEMEŠ.

  Současný kurz Komando staví na tradicích přípravy, kterou prošli všichni příslušníci paradesantních jednotek během druhé světové války. Ve Skotsku ji absolvovali i českoslovenští vojáci, kteří se připravovali na výsadek do vlasti. „Přísahali, že se nikdy nevzdají, a aby přísahu dodrželi, raději si sáhli na to nejcennější, na svůj život.  Přijetím insignií kurzu Komando se tak i vy stáváte nositeli těchto myšlenek a idejí a všichni si přejeme, abyste z nich také nikdy neustoupili,“ zdůraznil sílu tohoto okamžiku absolventům plukovník v záloze Klinovský.

Převzato z army.cz, redakčně upraveno. 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky