Mali02 - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

5. úkolové uskupení výcvikové mise Evropské unie v Mali je připraveno


Již páté úkolové uskupení Armády ČR je připraveno k nasazení v misi EUTM v africkém Mali. Potvrdila to včerejší závěrečná kontrola příslušníků pozemních sil a Společného operačního centra MO u 102. průzkumného praporu v Prostějově.

Osmatřicet prostějovských vojáků od března naváže na práci předchozích jednotek. Také oni budou mít na starosti ostrahu a ochranu velitelství výcvikové mise EU v hlavním městě Mali BAMAKO a zajišťovat ozbrojené doprovody. Kromě toho bude jednotka držet nepřetržitou pohotovost pro případ nasazení sil rychlé reakce a vyčleňovat vojáky pro zabezpečení přepravy raněných. „Armádní instruktoři se i nadále budou podílet na výcviku a mentorování příslušníků malijské armády ve městě KOULIKORO,“ potvrdil velitel jednotky nadporučík Pavel KRAINA.

Kromě Čechů jsou do mise EUTM zapojeny dvě stovky instruktorů a sto padesát vojáků například z Francie a Španělska, kteří zajišťují podporu a bezpečnost. Prostějovským bude partnery také osm tisíc členů stabilizační mise OSN MUNISMA. Úzká spolupráce je pak čeká rovněž s ozbrojenými silami Mali.

Ty v současnosti tvoří řádově 8 tisíc profesionálních vojáků a necelých 5 tisíc příslušníků vojenské policie, republikánské gardy a policie. Jednotky výcvikové mise Evropské unie jsou místním obyvatelstvem přijímány kladně, nicméně je zde patrné jisté zklamání ze zatím nevyřešeného problému s Tuaregy na severu země. Neustále zde přetrvává riziko vzniku humanitární krize a problému s uprchlíky zejména v období dešťů a s tím související dostupností humanitární podpory. Na území Mali působí nepřeberné množství vojensko-politických uskupení, povstaleckých skupin, „zahraničních bojovníků“ a kriminálních skupin představujících značné bezpečnostní riziko pro místní obyvatelstvo.

Prostějovské průzkumníky čeká v nejbližší době přesun na africký kontinent a převzetí operačního úkolu, které by měli zvládnout do poloviny března. V Mali budou příslušníci 5. úkolového uskupení plnit úkoly plných šest měsíců.

Zdroj: army.cz


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky