memorial-kpt-zaka - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Memoriál kpt. Radoslava Žáka: Družstvo 102. průzkumného praporu obsadilo 2. místo

Taková byla premiéra soutěže, na jejíž start se v posádce Vyškov ve dnech 19. 21. června postavilo celkem třináct čtyřčlenných hlídek, reprezentujících široké spektrum odborností napříč AČR.
Přáslavice, Týniště nad Orlicí, Bučovice, Hranice, Tábor, Brno, Jince, Prostějov a domácí Vyškov. Ti všichni vyslali své reprezentanty a někteří rovnou po dvou družstvech, na pilotní ročník celoarmádní soutěže hlídek vojenské všestrannosti prezentované jako Memoriál kpt. Radoslava Žáka.
Dva dny skutečně náročných disciplín, vyžadujících nejen vysokou úroveň fyzické zdatnosti a psychické odolnosti, ale také dobrých znalostí při zvládnutí klasických vojenských dovedností, jako jsou střelba z pistole a ze samopalu, hod granátem na dálku a cíl, orientační běh, časovka, topografie, zdravotní příprava, transport materiálu, překonávání podzemní překážky, překážková dráha NATO, pozemní překážková dráha či lezení na trenažéru JAKUB. Bojovalo se jako o život, ve dne, v noci, s bolestí i zraněními a průběžné pořadí se neustále měnilo. Ale bohužel letos nejsilnější protivník, a to počasí, kdy teploty stoupaly až ke čtyřem desítkám stupňů, postupně hlídky z boje nemilosrdně vyřazoval, což se pro některé stalo doslova tragédií. Porazil totiž i ty, kteří těsně před jeho koncem měli velké šance na stupně vítězů …
Dostat se do cíle letos nakonec znamenalo dostat se také na stupně vítězů, neboť to se podařilo pouze třem hlídkám, a i ty byly na pokraji svých sil. Vítězství, a tedy i zisk Putovního poháru velitele VeV-VA Memoriálu kpt. Radoslava Žáka, si vybojovala vojenská hlídka Muniční základny Týniště nad Orlicí a opravdu zajímavostí se stal boj o druhé a třetí místo. V tak náročném, na množství disciplín i času bohatém závodě totiž rozhodla jedna jediná minuta. Právě ta nakonec katapultovala na druhé místo hlídku 102. průzkumného praporu Prostějov A a v poslední chvíli odsunula na bronzový stupínek hlídku Univerzity Obrany Brno B. Bohužel druhou hlídku 102. průzkumného praporu zradili zdravotní problémy jednoho z členů týmu, ale i jim patří obdiv za výkon, který v závodě předvedli.

„I přesto, že se říká sláva vítězům a čest poraženým, v této soutěži nebylo poražených. Předvedené výkony a maximální nasazení ve snaze dosáhnout skutečně co nejlepších výsledků zasluhují úctu a obdiv všem zúčastněným, kteří tak se ctí reprezentovali své útvary,“ zhodnotil v závěru premiérový ročník soutěže hlídek vojenské všestrannosti velitel VeV-VA plukovník Ján Kožiak a dodal: „Budu strašně rád, že vaše tváře, a pevně věřím, že i další, kteří si budou chtít s hrdostí vyzkoušet takovýto typ soutěže, uvidím i příští rok. Vy, jako první účastníci už budete vědět, do čeho jdete, že to není jednoduché … „ 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky