Mongolsko - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Příslušníci 102. průzkumného praporu cvičili v Mongolsku


Ve dnech  20.6.2014 - 1.7.2014  se konalo ve výcvikovém prostoru „FIVE HILLS“ v Mongolsku (40 km západně od Ulánbátaru) mezinárodní vojenské cvičení s názvem „KHAAN QUEST 2014“. Toto cvičení probíhá každoročně již od roku 2002 se zaměřením na vedení mírových operací v souladu s mandátem OSN.  Jde o největší cvičení Mongolské armády se zahraniční účastí, které se těší velké pozornosti politické veřejnosti, ale i medií v oblasti Asie.

Letošního cvičení „KHAAN QUEST 2014“, se mimo čtyř příslušníků 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka z Prostějova, zúčastnilo přes 1200 vojáků armád z 24 zemí. Početně nejvíce zastoupeno bylo domácí Mongolsko (700), USA (300), dále pak Německo, Francie, Česko, Maďarsko, Velká Británie, Jižní Korea, Indie, Indonésie, Pákistán, Austrálie, Bělorusko, Kanada, Bangladéš, Japonsko, Polsko, Nepál, Singapur, Thajsko, Tádžikistán a jako pozorovatelé se zúčastnili vojáci Číny, Ruska a Turecka.

Jednou z částí cvičení „KHAAN QUEST 2014“ bylo provedení výcviku štábu (CPX) dvou praporů mongolské armády a dvou praporů z USA (prapor námořní pěchoty a prapor aljašské národní gardy). Hlavní náplní práce českých průzkumníků pplk. SABELY a prap. BODROGIHO bylo podílet se na přípravě štábu mongolského praporu, který bude krátce po cvičení nasazen v misi UN v Jižním Súdánu. Další dva průzkumníci z Prostějova npor. KRAINA a rtm. MAHR v rámci druhé z části cvičení „KHAAN QUEST 2014“ vedli výcvik čet zúčastněných armád v praktických dovednostech jako je: reakce na nástražné výbušné systémy, doprovody konvojů humanitární pomoci, nebo činnost v kontrolně propouštěcích místech.

Příslušníci 102. průzkumného praporu toho ze samotného Mongolska, kromě výcvikového prostoru „FIVE HILLS“ moc nepoznali. Ale i tak si odvezli cenné zkušenosti z práce v mezinárodním prostředí a ověřili si pravdivost rčení o mongolské pohostinnosti. Byli mile překvapeni vstřícností a obrovskou snahou mongolských vojáků se něco naučit.

Práce českých vojáků v rámci tohoto cvičení byla kladně oceněna jak velením Mongolské armády, tak i velením Aljašské národní gardy, která byla hlavním spolu pořádajícím partnerem.


                                   


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky