odborna_staz_prislusniku - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Odborná stáž příslušníků 8. jednotky PRT v Afghánistánu

15.6.2011

Více než dvacet příslušníků 8. jednotky AČR provinčního rekonstrukčního týmu absolvovalo odbornou stáž v afghánské provincii Lógar a seznámilo se s aktuálními poznatky, situací a procesem plnění operačního úkolu.
V pátek 27. května v brzkých ranních hodinách dosedla skupina vojáků 8. jednotky po krátkém letu ze základny KAIA Kábul na letištní plochu základny Shank v afghánské provincii Lógar. Připojila se tak k příslušníkům 7. jednotky PRT Lógar, kteří působí v tomto prostoru od počátku letošního roku. Následovala řada dnů, kdy vojáci současného kontingentu předávali v teoretické, ale zejména v praktické rovině zkušenosti a poznatky na všech úrovních působení PRT.
Značná část vojáků 8. jednotky působila v Lógaru již v roce 2008, kdy byla zahájena činnost prvního českého provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. "Na základě svých zkušeností srovnáváme, co se od dob našich začátků změnilo a je toho opravdu mnoho," konstatují příslušníci odborné stáže a dodávají. Základna Shank se rozrostla o ubytovací prostory, sociální a společenské zázemí. Také bezpečnostní situace v Afghánistánu se stále vyvíjí a jejímu vývoji se přizpůsobují i podmínky pro plnění úkolu. V roce 2008 byla aeromobilní činnost jednotek spíše výjimkou a do prostorů zájmu, kromě vzdáleného distriktu Azra, vyjížděli k realizaci rekonstrukčních projektů příslušníci mobilních pozorovacích týmů s civilními experty a tlumočníky po pozemních komunikacích. Nyní je přeprava vrtulníky zcela běžná, a proto se stala i součástí přípravy 8. jednotky.
Odborná stáž vojáků 8. jednotky byla provázena tragickou událostí spojenou s úmrtím českého vojáka. Bohužel, i tuto zkušenost mají příslušníci 102. průzkumného praporu, kteří tvoří organizační jádro jednotky, za sebou.
Na odbornou stáž navazuje komplexní polní výcvik a kontrola sladěnosti příslušníků 8. jednotky AČR PRT ISAF v prostoru srubového tábora Smilov ve vojenském újezdu Libavá v době od 13. do 24. června 2011. Cvičení štábu a jednotek provinčního rekonstrukčního týmu nese název "Thorny Valley III" a je vyvrcholením více než půlroční přípravy vojáků kontingentu. Cílem závěrečné etapy přípravy příslušníků PRT je prověřit připravenost všech prvků rekonstrukčního týmu k plnění úkolů během budoucího nasazení. Těžiště výcviku bude ve dnech 21. až 23. června 2011, kdy řídící štáb 53. brigády průzkumu a elektronického boje za účasti "opozičních sil", které tvoří vojáci 71. mechanizovaného praporu ze sestavy 7. mechanizované brigády, prověří schopnosti 8. jednotky PRT reagovat na simulované situace a incidenty, se kterými se vojáci v Afghánistánu mohou setkat.

Organizační jádro 8. jednotky PRT tvoří převážně vojáci 102. průzkumného praporu z Prostějova ze sestavy 53. brigády průzkumu a elektronického boje, které doplňují specialisté z 24 útvarů a zařízení AČR. Velitelem jednotky v celkovém počtu 268 vojáků je podplukovník Pavel Andráško, zástupce velitele 53. brigády průzkumu a elektronického boje. Přesun příslušníků do afghánské provincie Lógar prose uskuteční v červeneci a srpnu.

Autor: podplukovník René Sabela


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky