otc_dlouha_vlna - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


OTC „Dlouhá vlna“


Tento krycí název byl zvolen pro odborné taktické cvičení (OTC) roty hloubkového průzkumu, které se uskutečnilo ve dnech 22.3.-26.3.2010 ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště.

Vlastnímu provedení OTC předcházela důkladná týdenní příprava  v kasárnách v Prostějově. Nechystal se na cvičení pouze materiál a  technika, ale zejména byla provedena materiální a bojová příprava skupin hloubkového průzkumu (SHPz) k plnění úkolů průzkumu. V rámci ní velitelé SHPz zpracovávali a vydávali své bojové rozkazy, byl připravován a kontrolován veškerý materiál SHPz a na závěr velitelé SHPz podali hlášení o připravenosti k plnění úkolu řídícím důstojníkům, kteří si prověřovali znalosti a pochopení úkolu všemi příslušníky SHPz.

Skupiny hloubkového průzkumu byly do prostoru VVP Hradiště zasazeny dne 22.3.2010 vrtulníky Mi-24. Po zasazení ihned začali vyhledávat a poté pozorovat stanovené objekty průzkumu, aby mohli posílat co nejpřesnější výsledky průzkumu na skupinu řízení, která byla umístěna na místě velení prvku ISR.
Jednotlivé objekty průzkumu jim dle plánu rozehry značkovali jejich kolegové z - příslušníci lehké průzkumné roty, kteří byli doplněni o příslušníky průzkumné čety 41. mpr. Mezi značkované objekty průzkumu patřil například dočasný sklad nové chemické munice nebo prostor výcviku s novou protiletadlovou zbraní protivníka. Mimo tyto pevné objekty průzkumu byl značkován také pohyb různých jednotek protivníka jako byli například kromě pravidelné armády, příslušníci speciálních sil, příslušníci teroristické buňky a zejména osoby se statutem VIP. Ke značkování protivníka byl také využit výcvik příslušníků 41.mpr s novými vozidly PANDUR, který souběžně s OTC ve VVP Hradiště probíhal.
Vedení průzkumu SHPz bylo ukončeno jejich stažením v nočních hodinách dne 25.3.2010 a následně proběhlo prvotní vytěžení velitelů SHPz o plnění úkolů. Tímto však OTC zcela neskončilo, protože bude nutné detailně vyhodnotit celý průběh cvičení a zejména prováděné spojení SHPz na vzdálenost VVP Hradiště – Prostějov podle níž se celé cvičení nazývalo.
Již nyní však můžeme napsat, že všichni účastníci cvičení přistoupili k plnění úkolů OTC velmi zodpovědně a splnily všechny cíle stanovené velitelem. Jenom to počasí nebylo v průběhu činnosti SHPz ve stanovených prostorech v Doupovských horách to správné  „průzkumácké“ (déšť a vlezlý chlad), protože svítilo sluníčko a bylo na březen nadprůměrné teplo. Snad se to příště zlepší.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky