pruzkumne_hlidky - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Soutěž průzkumných hlídek

V dopoledních hodinách ve čtvrtek 27. srpna 2009 proběhl cílovou rovinou vítězný tým čtyřetapového závodu průzkumných hlídek Armády České republiky o pohár velitele 102. průzkumného praporu. Z nominovaných hlídek, z řad příslušníků průzkumných jednotek AČR a jednotek předurčených pro průzkum, dokončilo náročný závod dvanáct družstev.

Soutěž má své vítěze, ale nemá poražené. Každý z účastníků, který dokončil závod, si nejen sáhl na dno svých sil, ale měl možnost poznat sám sebe při zvládání zátěžových situací, prověřit si své profesní schopnosti, teoretické i praktické dovednosti průzkumné činnosti, psychickou odolnost a fyzickou zdatnost.

Přežití je téměř ze sta procent otázkou myšlení a psychiky -  jako jeden muž i žena přiznávají soutěžící. Každý tým volil rozdílnou taktiku překonání zalesněného terénu s prvky přežití bez dozásobení potravinami, pouze za použití vojenského materiálu. Co nejlehčí nesená zátěž, dostatek tekutin, přivyknutí diskomfortu – to byly priority soutěžních družstev. Předchozí zkušenost, motivace i autorita velitele ovlivnily sladěnost týmů a úspěšnost v jednotlivých disciplínách.

Pravděpodobně nejnáročnější byla první etapa závodu, kdy jednotky po vysazení v odpoledních hodinách v pondělí 24. srpna 2009 ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, bez jakýchkoliv technických pomůcek, pouze za pomoci buzoly a mapy, musely najít kontrolní stanoviště a místo pro odpočinek a přenocování - takzvaný bivak.

Vítězná hlídka příslušníků lehké průzkumné roty 102. průzkumného praporu z Prostějova ve složení - velitel týmu podpraporčík Oldřich Sieklik, rotmistr Alexandr Martynov, rotmistr David Červený, rotný Pavel Svoboda a rotmistr Michal Menšík - překonala za necelé čtyři dny 112,5 kilometru trasy.

„Tma, mlha, nepřehledný terén, omezené vnímání prostoru, dohledávání stanoviště a necelé dvě hodiny spánku, to byla první etapa závodu,“ říká velitel týmu podpraporčík Oldřich Sieklik. Společně se svými kolegy vnímá soutěž jako úžasnou zkušenost, která mu umožnila vyzkoušet si nové věci, udržet a zocelit skupinu, vnímat sebe i své spolubojovníky jako tým. Každý člen družstva disponoval určitými dovednostmi a znalostmi, ale vzájemná souhra a obrovská motivace je přivedla k vítězství.„Volba nejkratší cesty, která mohla být zároveň nejnáročnější a fyzicky vyčerpávající, se vyplatila. Víme, co dokážeme, a poznali jsme, že můžeme ještě více,“ to jsou slova velitele týmu.

Hlídka podpraporčíla Sieklika se umístila na prvním místě i ve volné disciplíně pro výsadkové jednotky – přistání padákem na přesnost.

Druhé místo obsadil tým 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi pod vedením rotmistra Pavla Vaňkáta. Třetí místo náleželo hlídce těžké průzkumné roty
102. průzkumného praporu z Prostějova v čele s velitelem roty kapitánem Gustavem Lakošem.

Jediná žena závodu podpraporčice Martina Rašková – velitelka ženijního strojního družstva ze 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu v Jincích si v ničem nezadala se svými protějšky. „Žena není handicap, závod bychom nezvládli lépe, i kdybychom byli v týmu samí muži,“ říká velitel družstva praporčík Jindřich Stava.

Podpraporčice Martina Rašková na trati závodu

Únava, vyčerpání, euforie a pocit zadostiučinění ze zvládnutí závodu byly čitelné z tváří všech účastníků závodu při závěrečném ceremoniálu. Putovní pohár velitele 102. průzkumného praporu převzal vítězný tým z rukou generálmajora Josefa Bečváře, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky - náčelníka štábu.

Velitel 102. průzkumného praporu podplukovník Pavel Andráško vyjádřil upřímný obdiv všem hlídkám, které dorazily do cíle. „Poděkování náleží celému organizačnímu štábu a zabezpečujícím jednotkám. Bez jejich přispění by nemohl být III. ročník soutěže průzkumných hlídek realizován,“ řekl při závěrečném vyhodnocení.

Nejen aktéři závodu, ale i sami organizátoři soutěže prožili náročné čtyři dny. Zájem soutěžících a získání nových zkušeností jsou příslibem pro realizaci dalších ročníků soutěže.Foto: rotný Roman Štarha - 102. průzkumný prapor Prostějov, Vladimír Marek - prezentačně-informační centrum MO
Autor: kapitánka Jolana Fedorková, velitelství společných sil Olomouc

Zdroj: www.army.cz

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky