Radost - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Mají srdce na správném místě!


  Tak by se dal nazvat počin lidí, kterým ve svém zaměstnání někdy může jít i o život. Snad proto si toliko cení svého zdraví a navíc ho přejí i těm, kteří takové štěstí neměli již od narození. Ano jedná se o vojáky z povolání, kteří netráví své dny za jen zdmi kasáren, jak si někteří snad představují, ale často jsou na delší dobu vysláni do nebezpečných zahraničních misí po celém světě a jsou tak odloučeni od svých rodin.
 
  Právě u nich, konkrétně u 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka, se zrodila myšlenka na každoroční uskutečnění charitativní akce, kterou by mohli přímo finančně přispět vždy jiné organizaci na určitý záměr. Letos byla vytipována naše Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z.s., klub Radost (pod vžitou zkratkou Asociace Radost). Vedení útvaru vždy zainteresuje různé instituce i z jiných měst, které vyšlou svoje týmy na sportovní klání, jež je také každým rokem jiné. Letos se jednalo o soutěž týmů v halovém florbalu. Každý tým uhradí startovné a to je spolu s dobrovolnými příspěvky jednotlivců základem sbírky. Již na tuto soutěž jsou přizváni členové dané organizace buď jako diváci, a pokud to jde i jako aktéři
víceméně pro zážitek ze hry. Prakticky v době klání je již s organizací dojednáno cílové zaměření výtěžku akce, aniž by se vědělo, o jakou částku se bude jednat.
 
  V listopadu 2015 se tak uskutečnil florbalový zápas za účasti týmů vojenských, policejních státních i městských, hasičů atd. Vyhráli prostějovští hasiči, kteří ve skvělém finále porazili tým policie, naši vojáci byli hned za nimi. Vybraná částka nakonec byla transparentně předána formou velkého poukazu přímo v tělocvičně ZŠ Studentská při vyhlašování vítězů velitelem útvaru předsedovi Asociace Radost a to na neobyčejnou částku ve výši 35 600,-. Vojáci potom přímo zakoupili na vánoční besídku dárkové balíčky pro děti a navíc pomohli i při samotné organizaci s vynášením vozíčkářů do poschodí. Podíleli se i na kulturní části besídky hudebním vystoupením dcery jednoho ze „stodvojkařů“.
 
  Hlavním cílem charitativní sbírky však bylo uskutečnění nákladnější akce
zájezdu do termálních lázní Laa, v rakouském příhraničí pro rodiny s postiženými dětmi. Jednalo se úhradu cestovného nízkopodlažním autobusem a vstupného. Samotní účastníci tak měli na starosti jen úhradu stravy a pojištění. Po sečtení všech platebních výdajů byly ze zbylé částky zakoupeny dárkové balíčky pro děti na každoroční jarní Estrádu.
 
 Jak se říká: „Když se chce, všechno jde!“ Všichni aktéři tak mohli mít dobrý pocit i z toho, že dát může také dárci udělat velkou radost. Rodiny s těmito dětmi si celého ušlechtilého počinu velmi váží, přejí i ostatním organizacím, aby se na ně také občas usmálo štěstí. Na důkaz díků se přikládáme foto v termálním bazénu se zapůjčenou vlajkou 102. pzpr.
 
  Na závěr přejeme všem příslušníkům útvaru hodně zdaru a štěstí i v těch nejtěžších chvílích, protože dobrých lidí je stále třeba!

Autor: Petr Frantal, předseda Asociace Radost 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky