Rotace_MALI - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

První rotace vojáků 102. průzkumného praporu odletěla do Mali


  Dne 5.3.2015   bylo zahájeno střídání vojáků ve výcvikové misi Evropské unie EU TM v Mali. První dvacítka vojáků 102. průzkumného praporu odletělo pod velením kapitána Pavla KRAINY v časných ranních hodinách z vojenského letiště v Praze-Kbelích letounem Airbus do BAMAKA, hlavního města Mali. Druhá část z celkem 38 členné jednotky je bude následovat v polovině března. Příslušníci 5. jednotky budou zodpovědní za ochranu velitelství výcvikové mise EU TM v hlavním městě BAMAKO, provádění doprovodů osob a konvojů. Vojáci-instruktoři se budou na základně KOULIKORO přímo podílet na výcviku malijských vojáků. Většina vojáků z nové jednotky není žádnými nováčky a mají za sebou již službu v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo v Bosně a Hercegovině. Mise v Africe však pro ně bude naprosto novou zkušeností.


Mise v Mali přináší jiné výzvy než v Afghánistánu

  „Je to pro mě i pro mé vojáky nová zkušenost. Afrika pro nás znamená působení v pro nás nových a náročných klimatických podmínkách, s jakými jsme se ještě při plnění úkolů v zahraničních operacích nesetkali. Zároveň jde o misi Evropské unie, což je pro nás také nová zkušenost a jiné velení na rozdíl například od Afghánistánu,“ uvedl před odletem velitel jednotky kapitán Pavel KRAINA, který má za sebou již misi v Afghánistánu, kde působil v Provinčním konstrukčním týmu.
  Jednotka podstoupila před vysláním náročnou přípravu, která byla završena závěrečným certifikačním cvičením ve Vyškově „Využili jsme zkušeností předchozích kontingentů, které působili v Mali. Příprava byla zaměřena na úkoly, které budeme plnit při ochraně velitelství mise EUTM, to znamená na eskorty VIP osob, doprovody konvojů a výjezdy jednotky týmu rychlé reakce QRF,“ konstatoval velitel jednotky.
 
  Součástí jednotky je také čtyřčlenná skupina instruktorů - vojáků, kteří se budou na základně KOULIKORO, která je vzdálená cca 60 km od hlavního města BAMAKO, přímo podílet na výcviku a přípravě malijských vojáků. Naváží zde na činnost svých předchůdců ze „čtyřky“, kteří v únoru společně s instruktory z dalších zúčastněných zemí výcvikové mise EUTM úspěšně ukončili výcvik 600 malijských vojáků 6. GTIA (Groupement Tactique Interarmée
praporního úkolového uskupení). Na jejich nástupce z „pětky“ již bude čekat nová malijská jednotka. Cvičit je budou nejen v taktice, či v ovládání zbraní a ve střelecké přípravě, ale i ve zdravotní přípravě a dalších oblastech. Společně s naprosto odlišnými klimatickými podmínkami Afriky a za nutnosti respektování zvyklostí Malijců to bude pro české instruktory nejen výzva, ale také nová a neocenitelná zkušenost.
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky