ScanEagle - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Čeští vojáci mohou nasadit bezpilotní průzkumný prostředek ScanEagle

 
  V úterý 2. června navštívil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář Afghánistán. Jeho cesta, na které jej doprovázeli ředitel odboru zahraničních operací SOC MO plukovník Štefan Muránský, ředitel odboru Vojskového průzkumu a elektronického boje MO plukovník Vladimír Lang a ředitel Agentury personalistiky AČR plukovník Ota Rolenec, vedla za českými vojáky na základny v Bagrámu a Kábulu.
 
  Jako první zamířil generálporučík Bečvář na leteckou základnu Bagrám. Bezpečnostní situace nyní odpovídá obvyklému průběhu afghánského léta. Je přibližně stejná jako v minulých letech, snad i o něco mírnější,“ uvedl kapitán Jeřábek (velitel 4. strážní roty), ale zároveň upozornil, že v nadále nestabilním prostředí Afghánistánu se tento stav může ze dne na den změnit.
  
  Významnou oporou pro české vojáky se proto na základně Bagrám stane i nasazení bezpilotního průzkumného prostředku ScanEagle, který zde byl 1. června 2015 po ukončení vojskových zkoušek předán jednotce k plnému operačnímu použití.
 
  Prostředek ScanEagle získala Armáda České republiky formou pomoci financované z amerického fondu na podporu boje s terorismem. Od obdržení oficiální nabídky americké strany do jeho operačního užití českými vojáky přitom uběhly jen dva roky. Za tuto dobu se podařilo nejen vyřídit veškeré administrativní náležitosti a zplánovat dodání a nasazení prostředku v operaci v Afghánistánu, ale především i plně vycvičit a certifikovat určené příslušníky 102. průzkumného praporu k jeho obsluze.
 
  „Bezpilotní prostředek nyní využijeme ke zkvalitnění přehledu o situaci v místě plnění úkolu, což významně přispěje k posílení bezpečnosti nejen našich vojáků. Po ukončení nasazení v Afghánistánu pak bude v rámci 102. průzkumného praporu ScanEagle předurčen k naplnění deklarovaných operačních schopností brigádního úkolového uskupení a své využití najde i při monitorování mimořádných situací, jako jsou například povodně,“ uvedl generálporučík Bečvář k dalšímu použití ScanEagle v podmínkách AČR.
 
  Ze základních technických údajů více než 20 kilogramů těžkého bezpilotního letounu lze uvést zejména jeho operační použití na vzdálenost až 100 kilometrů a výdrž v letu až 20 hodin. Pozorovací prostředky ScanEagle pak umožňují vést v příslušné konfiguraci plnohodnotný průzkum s on-line přenosem obrazu do řídícího střediska ze sledovaného prostoru jak ve dne, tak i v noci.


autor: pplk. Jan Šulc, GŠ AČR



 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky