trnite_udoli - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Kvůli Afghánistánu procházejí čeští vojáci v Německu "Trnitým údolím"

23.3.2011 • Na 150 příslušníků 8. jednotky provinčního rekonstrukčního týmu se v těchto dnech připravuje na nasazení do afghánské mise. Ve výcvikovém středisku americké armády v Hohenfelsu si už vyzkoušeli navádění dělostřelecké palby na cíl i vyproštění z převráceného vozidla.

Od 18. března do 11. dubna se ve výcvikovém prostoru Hohenfels v Německu účastní vojáci 8. jednotky PRT i s vlastní technikou cvičení s názvem „Thorny Valley “ – Trnité údolí. Češi jsou po dobu výcviku začlenění do struktury úkolového uskupení Mustang, které tvoří 172. samostatná pěší brigáda pozemních sil americké armády. V nejbližší době se počítá s nasazením tohoto úkolového uskupení v provinciích Paktika a Nangarhár v Afghánistánu.

Cílem cvičení je zejména zkoordinovat příslušníky štábu rekonstrukčního týmu a manévrových jednotek, prověřit připravenost jednotek a nacvičit řešení pravděpodobných situací, se kterými se vojáci v Afghánistánu mohou setkat. Mezi další úkoly patří také příprava potřebné dokumentace. V neposlední řadě si Češi v Bavorsku zvyknou na působení v mezinárodním prostředí – v Lógaru budou sdílet základnu Shank nejen s Američany, ale i s Jordánci.

„Cvičení „Thorny Valley“ je rozdělené do tří fází. My se nyní nacházíme v té první, kdy probíhá příprava specialistů, rozhodčích a přebírání techniky a materiálu od zdejšího výcvikového centra,“ řekl velitel 8. jednotky a dodal: „Musíme maximálně využít dobu strávenou na cvičení a zdokonalit svoje dovednosti, které povedou k úplnému zvládnutí všech činností před nasazením v zahraniční operaci.“

Výcvikové středisko v bavorském Hohenfelsu poskytnulo vojákům plnohodnotné zázemí včetně zapůjčení celkem 14 vozidel Humvee. Příslušníci štábu 8. jednotky PRT již zahájili spolupráci se svými protějšky z úkolového uskupení Mustang a američtí kolegové je přijali víc než přívětivě.

Manévrové jednotky rekonstrukčního týmu procházejí samostatným a speciálním výcvikem, který z části řídí instruktoři z amerického střediska. V současné první fázi cvičení čeští vojáci za asistence amerických instruktorů naváděli dělostřeleckou palbu na nepřátelské cíle nebo si vyzkoušeli vyproštění z převráceného vozidla imitovaného kabinou vozidla Humvee.

zdroj: www.army.cz

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky