Ukonceni_Khaan_Quest2016 - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Slavnostní ukončení mezinárodního cvičení KHAAN QUEST 2016


  Slavnostním nástupem spojeným s certifikací praporu mongolské armády k plnění úkolů jednotek OSN v Jižním Súdánu bylo ukončeno mezinárodní cvičení Khaan Quest 2016.
Přítomný zástupce velitele spojeneckých jednotek v Tichomoří (US PACCOM) generálmajor  Gregory BILTON ve svém projevu ocenil míru připravenosti a přístup k plnění úkolů všech zúčastněných jednotek. Uznal nasazení cvičících, s jakým prováděli výcvik na jednotlivých stanovištích, kde se simulovaly situace, se kterými se mohou vojáci při nasazení v zahraničních operacích setkat. V závěru poděkoval příslušníkům mongolské armády za přípravu cvičení a za pohostinnost.
Četa složená z příslušníků 72.mpr, která reprezentovala spolu s příslušníky 53. pPzEB armádu České republiky, byla na všech stanovištích hodnocena jako jedna z nejlepších a to i přesto, že na rozdíl od ostatních čet měla pouze 25 členů místo 39. Instruktoři a vojáci 53.pPzEB zdárně zvládli nástrahy místního prostředí a počasí. Úkoly spojené s výcvikem v přežití se podařilo splnit i v místních náročných povětrnostních podmínkách, kdy se rozdíly teplot pohybovaly od -5 do 28°C a síla větru dosahovala průměrně 50km/hod, v nárazech až 90km/hod.

  Na slavnostním ukončení cvičení kromě vojáků a vojenského přidělence obrany ČR pro Mongolsko a Čínu plk. Ing. Jindřich HACKERA, zastupovala Českou republiku také velvyslankyně ČR v Mongolsku paní Ivana GROLLOVÁ.
Oba jmenovaní byli přítomni i na „ČESKÉM DNI“, na kterém každý ze zúčastněných národů představuje svou kulturu a tradice. Velvyslankyně sklidila potlesk za svůj projev vedený v anglickém a mongolském jazyce. Čeští vojáci pak za zpěv České národní hymny, prezentaci vojenského bojového umění (MUSADO MCS) a nakonec i za předvedení české polky, jak jinak než v národních krojích.

  Stejně tak jako Češi tak i Mongolové měli svůj národní den. Jeho součástí byl kromě hudební produkce, závodu koní a lukostřelby také tradiční mongolský zápas. Tohoto klání s prvky řeckořímského zápasu se na výzvu pořadatele zúčastnili i dobrovolníci z řad ostatních národů. Nerovný boj s domácími borci nevyhrál nikdo, ale v rámci mezinárodní komunity náš zástupce rtn. Oldřich S. (příslušník roty hloubkového průzkumu / 102.pzpr) porazil postupně jak japonského, tak i amerického zápasníka, který byl vybrán z řad US Marines.

Autor: mjr. Václav MALÁT
Foto: npor. Ondřej DANĚK


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky