vycvik_jednotlivce - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články


Výcvik jednotlivce - průzkumníka


Ve dnech 6.9.-10.9.2010 se u lehké průzkumné roty uskutečnil výcvik se zaměřením na přežití a průzkum.
V prvním dni se zopakovaly zásady maskování a následně se pomocí jutoviny obarvené v odstínech hnědé a zelené vyrobily maskovací přehozy. Ti, co již přehozy měli, pomohli při výrobě ostatním a nebo si svoje vlastní vylepšili.
Celý druhý den se až do odpoledních hodin nacvičovalo skryté přiblížení k objektu průzkumu pod vedením velitelů skupin. Mezitím vedoucí zaměstnání vyrobil ukázkový plastický stůl prostoru působnosti a detail prostoru průzkumu. Ten byl později využit k vydání bojového rozkazu skupinám. Samotný průzkum jednotlivé skupiny prováděly v nočních hodinách (z úterý na středu) v prostoru srubového tábora Smilov, kde nepřítele značkoval 73. tankový prapor z Přáslavic. Při něm se podařilo rozkrýt hlavní místo velení praporu, park techniky a počty vozidel v něm, muniční sklad, praporní obvaziště a režim střežení srubového tábora. Zároveň byly vytipovány přístupové a ústupové cesty pro diverzní činnost.
Středeční výcvik byl po minimálním spánku směřován na téma "únik ze zajetí". V odpoledních hodinách následovala příprava stravy improvizovaným způsobem. Večer byla skupina "nastřelena" a každý musel dále samostatně postupovat podle nouzového plánu. Cvičící se tak museli napřed sejít ve shromaždišti a potom pokračovat nočním přesunem na místo vyzvednutí.
Po celou dobu výcviku bylo přísně omezeno množství stravy na minimum tak, aby se výcvik co nejvíce přiblížil podmínkám reálného přežití a mnoho z vojáků si tak sáhlo až na samé dno.


>více foto

Text a foto: por. Ing. David Kachlík


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky