vzacni-hoste-u-102 - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Vzácní hosté u 102. průzkumného praporu

Dne 30. září 2013 přivítali prostějovští průzkumníci v prostorách 102. průzkumného praporu pana premiéra Jiřího Rusnoka, který spolu s ministrem obrany Vladimírem Pickem a náčelníkem generálního štábu generálporučíkem Petrem Pavlem navštívili posádku Prostějov.

V rámci přátelského setkání se pan premiér seznámil s historií praporu, jeho určením a nasazením stodvojkařů v zahraničních operacích, především pak vyslání dvou čet příslušníků 102. průzkumného praporu do Bagramu v Afghánistánu, kde budou vojáci od letošního října střežit okolí letecké základny.

Návštěva pokračovala ukázkou zbraní, prostředků průzkumu a techniky průzkumného praporu. Pan premiér si osobně vyzkoušel ovládání zbraňového systému vozidla LOV IVECO jako střelec operátor a také si ověřil, jak se míří s novou útočnou puškou CZ 805 BREN A2 prostějovských průzkumáků. Zájem byl i o bezpilotní průzkumný prostředek RQ11B mini UAV RAVEN a zejména o jeho působení v Afganistánu. Kromě následné ukázky balení padáků a pozemní přípravy výsadkářů, upoutal pozornost všech hostů sedmimetrový výsadkový trenažer. Na tomto trenažéru právě probíhal výcvik výsadkáře v činnosti po výskoku z letadla a činnost výsadkáře při dopadu na plochu letiště.

„Velice si vážím toho, že jste si ve svém nabitém programu našel čas navštívit náš útvar a seznámit se s úkoly jediného průzkumného praporu AČR“ uvedl velitel 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka podplukovník René Sabela při rozloučení s panem premiérem.

Text: npor. Kateřina Ramil
Foto: rtm. Lukáš Horák


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky