Warrior - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

WARRIOR 2016


  Příslušníci 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka se zúčastnili 8. ročníku soutěže speciálních a protiteroristických jednotek „Warrior competition“ v hlavním městě Jordánska - Ammánu. Soutěž byla organizována počátkem měsíce května  ve výcvikovém středisku speciálních sil  KASOTC  (King Abdullah II Special Operations Training Center). Tato soutěž je prioritní akcí jordánské armády, konající se přímo pod záštitou jordánského krále. Má demonstrovat jak připravenost jordánských bezpečnostních sil k rozhodné akci proti případným teroristickým (destabilizujícím) hrozbám, tak i ukázat, že bez ohledu na blízkost válečného konfliktu v Sýrii jsou bezpečnostní složky Jordánského království schopny zabezpečit bezpečné prostředí pro život obyvatel v rámci svého království.
  Přestože to byla již druhá účast příslušníků roty hloubkového průzkumu v této soutěži, tak na soutěžní tým čekala kromě náročných disciplín se záludnými překážkami, opět i řada překvapení ze strany pořadatelů.
Průzkumníci absolvovali náročný, 4-denní etapový závod, ve kterém si poměřili nejenom svoji fyzickou, ale i psychickou připravenost, samozřejmě i střelecké dovednosti a schopnost rychle se rozhodovat s týmy z domácího Jordánska, Kanady, Řecka, Číny, Kazachstánu a některých arabských zemí.
  Před samotným slavnostním zahájením závodu, kterého se účastnil i český velvyslanec v Jordánsku proběhlo nastřelení zbraní, kontrola a převážení prvků balistické ochrany jednotlivce. Je jen škoda, že taková kontrola neprobíhala také po ukončení každé z disciplín, protože jen těžko by pak některé týmy používali v reálné situaci vybavení jako plastové přilby, nepředpisovou obuv a ústroj.
 
  Celý závod musel soutěžní pětičlenný tým absolvovat kromě zbraní, i v ochranné, nejméně 8-mi kilogramové balistické vestě a přilbě. První den byly připraveny 3 disciplíny. Záchrana rukojmího, ochrana VIP a poslední mířená střelba po přesunu a překonání překážek (HVT Take Down, Operation X, Do not Tread On Me). „Jak jsme se těšili na první disciplínu a zahájení soutěže, tak jsme z ní byli hned roztrpčeni. Pro nedodržení pravidel k dané disciplíně, jsme byli nakonec diskvalifikováni, díky úpravě, kterou provedli rozhodčí a která nebyla zmíněna na předchozím briefingu. Náš oficiální protest nakonec neuspěl, ale zase jsme díky tomu „nahlédli hlouběji“ do vlastní organizace závodu“, řekl vedoucí týmu kpt. Němec.
 Průběh dalšího soutěžení popisuje jeden z členů týmu takto: “Po ukončení prvního dne jsme si řekli, že druhý závodní den začneme s čistou hlavou. Druhý den byly na programu dvě disciplíny. Střelba za chůze po zátěži a čištění budovy a jejího okolí (Sure Fire Zig Zag Relay, Breach or Die). Hned první disciplínu se nám podařilo vyhrát. Ale jelikož opět nebyly jasně stanoveny kritéria a zejména díky diskvalifikaci „domácích“, kteří stejně tak jako my předchozí den, měli mít automaticky plný počet trestných bodů, byla tato disciplína pro všechny týmy zrušena - což nás opravdu „nepotěšilo“.
 
  Třetí den byly na programu tři disciplíny. Záchrana rukojmích v uneseném letadle, Mířená střelba po přesunu a překonání překážkové dráhy a Záchrana zraněného rukojmí z obsazené budovy s následným přesunem do místa vyzvednutí. Celkově jsme tak byli po 3 dnech 19 z 27 týmů. Poslední den však byla ve hře Královská disciplína (King´s Challenge), která by nám pravděpodobně nejvíce „sedla“. Její náplní byl přesun se zátěží na trati 8 km s pěti různými střeleckými položkami. Tato disciplína měla pro konečné pořadí zásadní význam, jelikož oproti normálu měla čtyřnásobnou bodovou hodnotu. K dovršení naší smůly se však pořadatelé nakonec na závěr třetího dne rozhodli, že se této „Královské výzvy“ z časových důvodů zúčastní pouze prvních patnáct týmů dosavadního pořadí.
 Jelikož bodové rozdíly mezi jednotlivými týmy nebyly příliš vysoké, následně se projevila důležitost této disciplíny. Díky dobrému výsledku v „Královské výzvě“, se nakonec vítězem celé soutěže stal Libanonský tým „Black Panters“, který se posunul z průběžně pátého místa. Stejně tak se z osmého místa dostal na druhé tým Palestiny (NSF 101). Celkové třetí místo následně obsadil tým speciálních sil Kanady (SOFR).
 Ačkoli jsme byli zklamaní z našeho celkového umístění a některých organizačních záležitostí, tak celkově bylo jistě přínosem, že jsme se mohli zúčastnit soutěže takovéhoto zaměření. Zejména s ohledem na náplň jednotlivých disciplín a dále i možnost střeleckého výcviku v místním výcvikovém zařízení, které poskytuje opravdu výjimečné podmínky pro odbornou přípravu. Dalším pozitivem byla i spolupráce s jednotkami cizích států a výměna zkušeností s některými týmy. Ve většině případů se opravdu jednalo o speciální jednotky daných států, a tak jsme si mohli udělat obrázek o jejich připravenosti, vybavení, přípravě a vlastním přístupu k plnění úkolů.
 
  Všechny týmy se snažily předvést co nejlepší výsledky, ale bylo patrné, že zejména pro arabské týmy bylo toto soupeření velice prestižní, z čehož vyplýval i způsob a organizace přípravy před vlastní soutěží. Tyto týmy prodělaly minimálně půl roční přípravu zaměřenou speciálně na tuto soutěž, některé dokonce i přímo v centru KASOTC za řízení instruktorů západních armád. Mohu tedy říci, že jsme se mohli poměřit opravdu s kvalitními soupeři, nehledě na to, odkud pocházejí, a kteří ve vlastních zemích představují opravdu to nejlepší co armáda daného státu má!


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky